Obsah
Okolí Zlaté stoky
Zlatá stoka je umělým kanálem, protékajícím skrze město. Jedná se o jakýsi přírodní pás zeleně a vody, který město spojuje s krajinou a udává mu specifickou atmosféru. Ideově se jedná o rozdílný prostor s odlišnou charakteristikou oproti promenádě kolem světa. Okolí Zlaté stoky je totiž více intimním prostorem oproti cestě kolem Světa, která poskytuje výhledy na otevřený prostor vodní hladiny.
Podle našeho názoru se u Zlaté stoky jedná o jakousi přírodní promenádu, která je úzce navázána na Lázně Berta. Ty se k ní obracejí. Žádný jiný objekt ve městě není takto výrazně orientován směrem ke Zlaté stoce. Dokonce ani bývalý mlýn u pivovaru. Lázně Berta si tedy stoku jistým způsobem přisvojují. To samo o sobě z okolí Zlaté stoky vytváří jakousi Lázeňskou promenádu. Jedná se o specifickou, velmi dlouhou a úzkou promenádu, spjatou s umělým tokem vytvořeným Štěpánkem Netolickým. Tato Zlatá stoka a stromy kolem ní vytváří pomyslnou úzkou klenbu nad cestou vody a lázeňských hostů. To je výrazněji narušeno pouze v místě Lázní Berta, kde stromy ustupují.
Lázně jsou tedy pomyslným středem této stoky.
Myslíme si, že je třeba zachovat tuto charakteristiku stoky jako spojnice a dynamické cesty, která nás velmi příjemným způsobem odvádí z města do krajiny rybníků, mokrých luk a lesů.
Prostor před budovou Lázní Berta je třeba výrazně upravit. Myslíme si, že je třeba vytvořit zde menší lázeňskou kolonádu, která sjednotí či upraví dnes naprosto nevhodným způsobem „opravené“ bezcharakterní fasády původních lázeňských domů. Je neskutečné kam až se dá zajít při rekonstrukci. Je jasné, že objekty nebyly nikdy honosnými lázněmi typu Karlovy Vary, ale člověk, který je „rekonstruoval“ jim vzal autenticitu a nahradil ji povrchností. Podle našeho názoru je třeba jim dodat šarm a kvalitu. Tato kvalita není v bezcharakterní barevnosti, v plastových oknech ani v kancelářských podhledech skryta. Budova však sama o sobě trpí ještě starším problémem nelogické „přílepkovitosti“. Pro více informací o lázních Berta klikněte zde.
Je tedy pravděpodobné, že budova se dnes dá vizuálně zachránit snad jen jejím sjednocením pomocí kolonády. Ta by měla být schopna také jistým způsobem spojit tuto budovu s parkem Komenského. Pro více informací o parku Komenského klikněte zde.
Tato kolonáda by měla být tedy krytá a možná i sloupová. Měla by umožnit procházení a také sezení i za deště. Tato kolonáda by měla vizuálně korespondovat s novým objektem lázní na místě zahrad. Měla by také nějakým způsobem pracovat s vodou. Bylo by například vhodné, pokud by se umožnilo sezení poblíž vody, na širších (např. dřevěných) schodech apod. Myslíme si, že je třeba v této části vodu takto zpřístupnit. Vody se dotýkat. Dnes je v tomto místě opravdu problematické chápat vodu jako přírodní prvek. Je zde vedena v hlubokém korytě. Mimo to jsou kolem květiny a staré omšelé zábradlí. Člověk s vodou nemá kontakt. Přitom je to právě voda, která je jedna z prostředků k léčbě. Léčba by tedy měla probíhat i zde- a to duševní u hladiny tekoucí vody. Proto je třeba, aby vznikla architektonická studie, která bude na vysoké úrovni. Je tedy nutné oslovit kvalitního architekta. Jen ten může tento problematický prostor a slepenec lázní vyřešit. Pro více informací o kvalitní architektuře klikněte zde.
Je také nutné, aby byl řešen nejen prostor před lázněmi, ale také rekonstrukce budovy lázní a bylo počítáno již i s rozšířením, bouráním apod. Musí tedy vzniknout studie, která bude řešit ideální stav logického celku. Podle našeho názoru je totiž důležité, aby zde vznikly lázně odlišného charakteru nežli Lázně Aurora a ostatní lázně, které jsou ve strategii také zohledněny. Pro více informací o lázeňství ve městě jako celku klikněte zde.
Dále je důležité počítat s budoucím propojením nové knihovny a intimní zahrady s tímto prostorem. Pro více informací o nové knihovně klikněte zde.
Strategie také řešila vedení cyklostezek a došla k závěru, že cyklostezka po kolonádě by neměla být vedena. Nová cyklostezka vede z Břilic jinou trasou. Pro více informací o cyklostezkách klikněte zde.
Při úpravě prostoru kolem stoky v tomto úseku je také třeba počítat s jiným charakterem vydláždění. Bylo by skvělé použít zde například štípaný kámen- štětování a nebo s celým prostorem pracovat jako pouze mlatovým- pískovým. Betonová dlažba je podle našeho názoru vhodná například k hypermarketu za městem. Je nutné, jak již bylo řečeno, dosáhnout zde kvality. Tu nemůže průmyslová betonová dlažba nikdy dosáhnout. Podobná logika platí také pro osvětlení prostoru, lavičky a také koše apod.
V místech rozšíření u Tylova domu je podle našeho názoru třeba zrušit druhou cestičku (původně pro cyklisty) kolem stoky. Na jejím místě by bylo opět vhodné vytvořit několik schůdků k vodě. V celém tomto prostoru je také důležité přemýšlet o zeleni. Přicházíme-li totiž z ulice Dukelské směrem k lázním a tímto směrem se také díváme, je tento prostor podle našeho názoru nevzhledný. Myslíme si, že by bylo dobře zde zasadit nižší stromy výšky do 5 metrů alespoň ze strany kolem plotu. Úprava v tomto místě musí také brát v potaz sochu pod 3 lípami, která by měla být dominantním prvkem v této oblasti. Toho bude dosaženo odstraněním různých reklam, plakátovacích ploch, kolostavů, košů apod. Ty budou nově na jiném místě například na straně protější. V noci by bylo dobré sochu a stromy nasvětlit a tím ji zvýraznit.
Ulice Dukelská dnes námi myšlenou promenádu ukončuje. Většina lidí ani neví, že může pokračovat kolem stoky dále. Je to způsobeno především přítomností naprosto nevhodného parkoviště. Takovéto parkoviště zde i vzhledem k nové logice parkování nemůže být zachováno. Pro více informací o systému parkování pro lázeňské hosty a turisty klikněte zde. Na tomto místě by měl vzniknout nový objekt. Mělo by se jednat o dům, který bude integrovat parkování pro lázeňské hosty z lázní Berta v podzemí (je třeba ověřit vzhledem k blízké stoce) a lázeňského domu, případně ubytování. Tvar objektu bude muset být řešen až vzhledem k funkci objektu. Doporučujeme také přehodnotit možnost vykoupení zeleného domu a jeho zbourání. Jedná se o dům, který je zde zcela nelogicky postaven. Nově postavený objekt by měl dodržovat hranici silnice vedoucí východně do zahrádkářské kolonie a také šířku promenády. Dostavba tohoto objektu je podle našeho názoru důležitá především v tom, že dokončí uliční strukturu a zakryje nevhodné stavby. Především budovu Flop z boční strany. Ideou těchto přestaveb však musí být optické i funkční pokračování promenády kolem Zlaté stoky. Také musí jít o vytvoření zde příjemného prostředí. Dnešní parkoviště za již zmiňovaným zeleným domem bude také zrušeno. Podobně by měl být zrušen také minigolf. Myslíme si, že zde má již být pouze krajina. V této části bude nově také mostek, který spojí Zlatou stoku skrze parkán s Trocnovským náměstím a zámeckým parkem. Pro více informací o pivovaru Regent klikněte zde.
Také je třeba se zde zamyslet nad oplocením studní a toto oplocení provést jako kvalitní dřevěný plot, tedy používají-li se studně. V případě nepoužívání zrušit. V celé této oblasti bude nutné také pročistit prostor od náletových dřevin a mírně tento prostor otevřít do krajiny. Je to důležité také vzhledem k návratu pohledů, které známe z historických fotografií. Myslíme si, že mírné otevření alespoň v části bude velkým přínosem pro procházející. V tomto místě za pivovarskou zdí nahoře je nově plánována venkovní restaurace.
V místě u mlýna, kde voda hučí, by bylo dobré popřemýšlet o rozšířené možnosti sezení. Tento prostor je nutné velmi upravit. V místě jižně po cestě za mlýnem by měl vzniknout další mostek pro pěší, který bude Zlatou stoku propojovat s hrází Světa.
Také je zde potřeba zdůraznit, že by podél Zlaté stoky měla být pouze písková cesta pro pěší. Jedině poblíž lázní Berta a ulice Dukelské by se mohlo jednat snad o kamennou dlažbu.
Myslíme si, že je důležité zachovat místo takové jaké je, jen v některých částech otevřít pohledy do krajiny vhodným pročistěním náletových dřevin. Také je třeba, aby se město o celou cestu dostatečně staralo a nebyl zde odpad kolem vody i cesty. Mimo to je i třeba kosit trávu a prořezávat křoviny poblíž plotů dnes průmyslové části. Tato průmyslová část by podle našeho názoru měla být v budoucnu zcela změněna. Pro více informací o části pod rybníkem Svět klikněte zde. V této části je také objekt bývalé Schwarzenberské sýpky. Pro ten nově plánujeme kulturní využití a v jeho části „cyklistický bod“. Pro více informací o Schwarzenberském špejcharu klikněte zde.
Tento objekt bude tedy propojen promenádou z města, což mu zajistí dostatečnou návštěvnost. Při pokračování po promenádě dále, je možné odbočit směrem k nové Bezpalcově lázni (v místě námi zrušeného autokempu), směrem k hrobce, nebo na hráz rybníka Opatovický. Při pokračování po cestě kolem Zlaté stoky pod hrází, dojdeme až k Mikrobiologickému ústavu AV. Ten bude možné navštívit v rámci exkurze. Pro více informací o exkurzích klikněte zde.
V tomto úseku, tedy pod Opatovickou hrází je však cesta ve velmi špatném stavu. Je třeba cestu i prostor velmi zlepšit. Například zde chybí lávka, proto se zde dnes nedá projít. V blízkosti AV je také kemp, který by se měl po zrušení autokempu poblíž hrobky Pro více informací o autokempu klikněte zde. také zaměřit na zahraniční návštěvníky v karavanech. V tomto místě jsou i jezdecké kluby Hřebčín Obora a Mlýnský dvůr, což může být příjemným cílem procházek. V této části také počítáme s pokračováním cesty až k prostoru těžby rašeliny. Zde by podle našeho názoru měly probíhat exkurze. Pro více informací o exkurzích klikněte zde.
Tyto veškeré předchozí úpravy a nápady je však možné realizovat pouze nebude-li se stavět obchvat kolem města. Obchvat je totiž navržen v blízkosti a přes toto území, které podle našeho názoru znehodnotí. Pro více informací o obchvatu klikněte zde
Nyní se opět vraťme k Lázním Berta a řešme druhou část Zlaté stoky- cestu po proudu. Zde je třeba si přečíst text o řešení části kolem Tyršova stadionu. V tomto textu je prostor kolem stoky popsán. Pro více informací o Tyršově stadiónu klikněte zde. Cesta pouze pro pěší povede kolem Zlaté stoky až za objekt Nových dvorů, kde v budoucnu vzniknou nové lázně. Pro více informací o lázních v Novém dvoře klikněte zde.
Zde se na chvíli cesta od stoky odpojí a povede směrem k ulici Jateční, kde se na tuto cestu budou nově připojovat i cyklisté. Cesta by i zde na tomto celém úseku měla být zachována jako písková- přírodní. Tedy v žádném případě asfalt. Cestu však bude třeba mírně rozšířit. V těchto místech, na promenádní cestě bude také nově opravena budova bývalých jatek, o které by se dalo hovořit jistým způsobem jako o „zoo“ pro místní faunu. Pro více informací o areálu bývalých jatek klikněte zde.
Odtud vede cesta dále krajinou, která se výrazněji otevírá. Jsou zde výhledy na mokrá luka, seníky. Pro více informací o senících klikněte zde. Tyto výhledy a celkovou atmosféru však podle našeho názoru dosti výrazně degraduje hlučná silnice na náspu. Zde je důležité si uvědomit, že něco podobného se tedy také chystá i v blízkosti Lázní Berta. Dále cesta vede kolem průmyslové čtvrti a také nefunkčního areálu Gigant. Pro více informací o průmyslové čtvrti klikněte zde.
Tato promenádní cesta jistým způsobem končí na hrázi rybníku Rožmberk. Zde je v letním období otevřený menší dřevěný stánek s pivem. Myslíme si, že je možné zde například v některém z objektů také vybudovat restauraci s rybími specialitami. Je to výhodné také z důvodu možnosti zastavení automobilu poblíž, tedy blízkosti hlavní silnice a v letním období i přítomnosti vodáků. Restaurace by mohla souviset se sádkami. Tyto zachovalé nebetonové sádky jsou velmi hodnotné a je tedy nutné je v tomto stavu udržet. Poblíž je také budova bobrovny. Myslíme si, že by bylo dobré pokud by rybáři umožnili prohlídky areálu. To by bylo dobré v rámci nově zamýšlené logiky možných aktivit Institutu rybníkářství a rybářství. Pro více informací o prohlídkách a aktivitách klikněte zde.
Pro pěší, kteří přicházejí po cestě kolem Zlaté stoky, cesta pokračuje buďto delší trasou kolem Rožmberku, nebo kratší přes Přeseku. Také se mohou vrátit zpět stejnou cestou nebo použít vlak ve stanici Lužnice.
Mapy: Lázně Berta- promenáda kolem Zlaté stoky
Mapy: část pod Světem
Mapy: Lázně Berta- promenáda kolem Zlaté stoky
Předcházející analýza Zlaté stoky, rybníků Rožmberk a Opatovického
Zlatá stoka
Plánuje se kompletní rekonstrukce Zlaté stoky. Studie je již vypracována a bylo s ní požádáno o dotace. Do studie nám však nebylo umožněno nahlédnout. Na Zlaté stoce se nacházejí celkem 3 místa, kde dochází ke křížení stoky s další stokou. Toto místo se nazývá schybka. Jedno je za budovami Nového dvoru, další v místě zvaném Borkovna (zde se kříží Podřežanská stoka). Tato místa by bylo dobré propojit také pomocí stezek.
Rybáři plánují obnovu a rekonstrukci stezek, které přímo souvisí se Zlatou stokou, nebo které vedou kolem hrází rybníků. Jedna plánovaná stezka povede od křížení- schybky Zlaté stoky a Světské stoky (za budovami Nového dvoru) podél Zlaté stoky, kolem seníků, kolem biologických rybníků dnes patřícím k ČOV Třeboň, až se napojí na hlavní cyklostezku vedoucí kolem Rožmberka. Rybáři by chtěli tyto rybníky patřící k ČOV odkoupit.
Další plánovaná stezka povede kolem Zlaté stoky od Bertiných lázní kolem pivovaru, dále pod hrází Opatovického rybníka až k místu pod mikrobiologickým ústavem- čili k Opatovickému mlýnu. V místě, kde probíhá Zlatá stoka kolem Bertiných lázní a hradeb je stoka zúžená (šířka kolem 2 m). Domy, které sousedí v této části se stokou na straně centra města, nemají postavenou kanalizaci a odpad je zde odváděn přímo do stoky.
Rybník Rožmberk
Rybník je chovný. Jeho průměrná hloubka je kolem 1,2 m. Do rybníka vytéká voda z ČOV. Koná se zde jednou za dva roky výlov. Tento výlov je turisticky velmi zajímavá a navštěvovaná akce. Minulého výlovu se účastnilo 30 000 lidí. Louka, která se nachází na západní straně nad Gigantem, slouží celá při této akci jako parkoviště. Lidé pak stojí po celé délce hráze.
Opatovický rybník
Tento rybník je také chovný a je též určený pro rekreaci. Na břehu je zřízen autokemp Třeboňský ráj. Nachází se zde ubytování v chatkách. Vstup do vody je po pláži.
Mikrobiologický ústav AV
Areál MU AV se nachází již v poměrně velké vzdálenosti od centra města. Je však velice dobře dostupný po stávající cestě vedoucí po hrázi Opatovického rybníka a v budoucnu bude také přístupný po nově upravené stezce z centra Třeboně podél Zlaté stoky. Pro více informací o řešení okolí Zlaté stoky klikněte zde.
Myslíme si, že by bylo vhodné, aby se do areálu dostala také širší veřejnost. Procházet areál s komentovanou prohlídkou by bylo podle našeho názoru velice poučné a zajímavé. Areál ústavu se navíc stále rozvíjí. Myslíme si, že i pro laiky zde může být více zajímavých témat. Pokud by se v lázních rozvinulo nové odvětví- řasové koupele, byla by prohlídka pro lidi ještě zajímavější. Mohli by sem chodit lázeňští hosté, aby se sami na exkurzi přesvědčili jak se řasy pěstují, o co vlastně jde, jaké jsou další druhy, jak vypadá výzkum a úprava řas apod. Jde o podobnou logiku jako jít navštívit zámek nebo pivovar. Souhrnný text o exkurzích a jejich rozdělení a logice najdete v samostatném oddílu. Pro více informací o exkurzích klikněte zde.
Mapa: Lázně Berta- promenáda kolem Zlaté stoky
Předcházející analýza objektu
Pracoviště Akademie věd (AV) spadá svou působností pod Mikrobiologický ústav AV. V Třeboni se nachází ještě jedno pracoviště AV, které však patří pod Botanický ústav AV. Obě dvě pracoviště jsou na sobě nezávislými institucemi, které mají jiné zaměření výzkumu, samostatné finance a jiné vedoucí pracovníky.
Hlavní budovou areálu je Opatovický mlýn, u kterého zůstal v části zachovaný původní náhon (zbytek je zatrubněný). Mlýn stojí hned za hrází Opatovického rybníka. V prvních dvou patrech mlýna ve staré mlýnici se nachází (vysoký prostor s klenbami, do kterého je vloženo patro) fermentační hala. V dalších dvou patrech a v podkroví jsou kanceláře a laboratoře. K budově mlýna byla v minulých letech přistavěna jednopodlažní budova laboratoří a kanceláří. Vedle mlýna bude stát nová hala, kde se budou pěstovat řasy. Za touto halou, v zadní části areálu, se nachází jednopodlažní dřevěné budovy, které slouží jako ubytovací prostory pro zaměstnance (především studenty). Ve střední části areálu se nachází prostor pro pěstování řas na slunci. Vstup do areálu vede kolem menší samostatné budovy vrátnice. Před vrátnicí jsou parkovací plochy (20 – 30 aut) pro zaměstnance a za vrátnicí je přístřešek pro kola.
Na tomto pracovišti AV pracuje celkem 20 zaměstnanců a kolem 30 studentů (doktorandské studium,…). Celkem se zde nachází tři samostatná oddělení: fotosyntézy, buněčné cykly řas, řasová biotechnologie. Obor Řasové biotechnologie se v minulých letech hodně rozvíjel, k dnešku se obor zúžil na zkoumání sinic a řas. V sinicích se hledají látky, které jsou svou strukturou zajímavé a to tím, že zabíjí rakovinné buňky (rakovinná buňka je zničena, ale buňka organismu zůstává neporušena). Výzkum zde končí ve fázi „in vitro“ (v laboratorních podmínkách). Výsledky výzkumů jsou pak dále nabízeny dalším společnostem k dalším pokusům na živých organismech. Výzkum řas se především zaměřuje na řasu Chlorelu a její autotrofní a heterotrofní pěstování. Vypěstované řasy se zde také komerčně prodávají. Chlorela má příznivý dopad na lidský organismus. Vyrábí se z ní doplňky zdravé výživy (užívání ve formě tablet), také řasová kosmetika (pleťové masky, krémy, apod.). Její odbyt se však v poslední době snižuje a proto ústav hledá nové způsoby využití a prodeje. Zkoumají možnost rozjet svou vlastní výrobu tablet z chlorely (zdravý doplněk stravy, který se bude prodávat v lázních), zkouší se také výroba zeleného piva a zeleného pečiva. Nabízí se také možnost použití v lázeňství jako řasové koupele.
Na světě je celkem kolem 150 000 druhů řas. Z hlediska účinků na lidský organismus jich bylo však popsáno jen několik desítek (chlorela, spirulina, hematococus, …). Je totiž složité a časově a finančně náročné získat všechna povolení a certifikace o tom, že řasa je nezávadná a neprodukuje toxiny. AV Opatovický mlýn je jediný výrobce řasy Chlorely ve velkém množství v ČR. Chlorela je v Čechách běžná řasa, která se také běžně vyskytuje na celém světě.
Zde na AV bylo sestrojeno speciální zařízení pro pěstování chlorely na světle, které je také patentováno. Toto zařízení se skládá z ocelové konstrukce, na které jsou v ploše umístěny skleněné panely. Na těchto panelech se řasa pěstuje v tenké vrstvě (3 – 5 mm). Pod skleněnými panely jsou umístěny retenční nádrže (objem celkem 7 500 l), do kterých se řasa ze skel vypouští. Zařízení je výhodné z hlediska kvality vypěstované řasy (která je několikanásobně kvalitnější než řasy pěstované v zahraničí např. v Číně nebo Thajsku). Produkce řasy probíhá jen v letních měsících (cca 4 měsíce v roce) a to jen při slunečném počasí. Produkce je 1,5 t ročně.
Chlorela se prodává ve formě buď sušené (jemný prášek) nebo živé (hustý zelený roztok). Cena za 1 kg sušené biomasy řasy je 990,- bez DPH. Cena za 1 kg živé chlorely je 400,- bez DPH. Není rozdíl v ceně mezi autotrofně a heterotrofně pěstovanou řasou. Pouze sušená řasa je dražší, protože proces sušení řas je náročnější.
Heterotrofní pěstování řasy je celoroční. Kultivace probíhá ve fermentační hale v budově Opatovického mlýna. Produkce je nyní 1,5 t ročně. Ale po dokončení nové haly může být až 3 t za rok (řasa standardní kvality). Heterotrofní řasa má menší obsah chlorofylu než autotrofní a je tudíž méně zelená. Nyní se takto pěstovaná řasa prodává jako potravinový doplněk pro zvířata. Zaměstnanci AV zkoušeli také vyrábět krmivo z řas pro zvířata (ryby, slepice). Toto krmivo je však velice drahé a je ho potřeba velké množství, které nejsou schopni vypěstovat.