Obsah
Tyršův areál
Tento areál nacházející se mezi Komenského sady a Lázněmi Berta by měl do budoucna doznat podle našeho názoru značných změn. Areál je z jižní strany ohraničen ulicí Jiráskovou, která bude nově zrušena a na jejím místě bude promenádní cesta vedoucí zde mezi jednotlivými lázněmi. Pro více informací o propojení lázní klikněte zde.
Tato promenádní cesta bude přístupná v této části pouze pro pěší a cyklisty a také pro logistiku sportovišť a také dvou nových hotelů. Nebude zde možno již vjíždět ani parkovat automobily. Parkování pro lázeňské objekty bude řešeno integrací do záchytného parkoviště u praktické školy. Vše o systému záchytných parkovišť je řešeno v oddílu doprava. Pro více informací o záchytných parkovištích klikněte zde. Parkoviště tedy bude vzdáleno 300 metrů od nově stavěného hotelu TJ Jiskra.
Původní parkoviště poblíž budovy Tyršova stadionu bude zrušeno. Přesunuto bude také dopravní dětské hřiště. Přesun tohoto hřiště bude na vhodnější místo k panelovým domům na ulici Sportovní.
Na uvolněné místo, stejně tak jako na místa parkovišť bude navrácena parková zeleň, která bude navazovat na Komenského sady a směrem ke Zlaté stoce se bude proměňovat na přirozenou. Tento park bude také nově propojen pro pěší a cyklisty. Vše je patrno z mapy.
Propojení cestami bude vždy pro pěší a některé cesty budou určeny také pro cyklisty. Cesty, které jsou také pro cyklisty (v mapě modré) především propojují obě vlaková nádraží s autobusovým nádražím a s částí nové promenády a s centrem města. Poblíž Nového dvora se cesta odděluje a vede kolem bývalých jatek až k rybníku Rožmberk. Cyklisté nově nebudou moci projíždět kolem Lázní Berta. Zde bude pouze cesta pro pěší. Dochází zde totiž k problémům mezi cyklisty a pěšími. Pro více informací o novém vedení cyklostezek klikněte zde. Cesty pro pěší jsou vedeny také tak, aby propojily tato nádraží a také aby děti a studenti ze škol mohli projít skrze park až k nádraží Třeboň- historické centrum, případně nádraží Třeboň- průmyslová zóna.
Logikou pěších tras je také zpřístupnit pro pěší okolí Zlaté stoky za stadionem, které má podle našeho názoru velký potenciál. Dokonce je zde také zvláštní mimoúrovňové křížení stok. To je myslíme si velmi zajímavé a dnes poměrně neznámé. V těchto místech bude také nutné vybudovat nebo opravit malé mostky pro pěší. Jedna cesta pro pěší nově vede také pod železničním mostem. Tento prostor včetně panelové cesty severně za náspem bude nutno také obnovit do nějakého stavu hodného lázeňského města. Tato cesta bude nejbližší spojnicí s mokrými lukami a se seníky. Pro více informací o senících klikněte zde.
Tyto veškeré cesty jak pro pěší, tak také pro cyklisty by při vytváření měly kopírovat terén, tedy v žádném případě nesmí vytvářet nějaké náspy apod. Každý si může srovnat zámecký park s Komenského sady. Myslíme si, že přesně v těchto zvýšených cestách je vizuální problém- jedná se o jakési nepřirozené rozčleňování prostoru.
Cesty pro pěší a také pro cyklisty by podle našeho názoru měly být mlatové, tedy pískové. Na některých místech obzvláště na hlavní promenádní cestě by však měly být kamenné.
V prostoru hotelového komplexu by mohla vzniknout kamenná nebo písková plocha- menší „náměstíčko“. Veškeré parkoviště budou zrušena a na místě bude pouze zeleň. Také je důležité při vytváření nové promenády- tedy cesty, aby tato promenáda byla vytvořena z kvalitních materiálů, tedy ne z betonové zámkové dlažby, ale například kamenné dlažby. Tato nová cesta však musí opět ctít terénní modelaci. Tedy nebude na náspu jak je tomu v některých částech u současné silnice. Podle našeho názoru se musí jednat o lázeňskou příjemnou cestu parkem vytvořenou tedy nově na části zrušené silnice.
Poblíž sportovního areálu jsou také roztroušeny menší zbytné malé objekty- sklady cca 3x, které budou zbourány a bude nalezeno jiné místo, kde mohou být věci z nich uschovány. Sportovní areál by podle našeho názoru neměl být nově již oplocen. Oplocení není do tohoto prostoru vhodné. Domníváme se, že budou stačit upozorňující tabulky, na kterých bude napsáno, kde se informovat o obsazenosti sportovišť, a na kterých bude také jasně napsáno, aby lidé nevstupovali na trávu apod. Myslíme si, že se nedá očekávat, že by lázeňští hosté nějakým způsobem chtěli ničit zařízení, nebo nerespektovat tyto značky. Podle našeho názoru díky změně tohoto prostoru dojde také ke změně myšlení lidí a jejich „skladby“. Bude zvýšena prestiž tohoto místa. Představa je tedy spíše taková, že budou lázenští hosté a nejen oni sedět na lavičkách a dívat se na sportovce na hřištích. To přes plot není příliš příjemné. Jednoduše řečeno- sportoviště se musí přizpůsobit parku. Ne naopak.
Vznikne zde tedy místo lázeňské promenády s parkem, které je propojeno s lázněmi, Komenského parkem a s výhledem na historické hradby s klášterem. Tedy velmi příjemné místo s krásnými pohledy.
Veškeré tyto úpravy bude nutno řešit architektonickou studií, která se bude tomuto prostoru věnovat podrobně. Je důležité, aby takto zásadní problém byl komunikován s TJ Jiskra a také s majitelem Nového dvora, ve kterém se počítá s výstavbou dalších lázní. Pro více informací o Novém dvoře klikněte zde. Také je jasné, že je nutné brát ohled na blízké Lázně Berta a promenádu kolem Zlaté stoky. Pro více informací o promenádě klikněte zde.
Mapy: Tyršův areál- řešení nových spojovacích cest a mostků pro pěší a cyklisty
Mapy: Tyršův areál- bourání, přesn, rušení
Mapy: Tyršův areál – nový park a promenáda
Předcházející analýza prostoru
Jedná se o prostor poblíž lázní Berta, ve kterém se nachází atletický stadion s fotbalovým hřištěm a dvěma hřišti na odbíjenou a košíkovou, hokejový stadion se zázemím šaten, správní objekt, budova hotelu, nově budovaná budova hotelu a budova šaten pro ovál. Také se zde nachází menší objekty jako sklady apod.
Pro TJ Jiskra je toto území vhodné díky blízkosti lázní Berta. Nyní TJ staví nový hotel, který bude ubytovávat lázeňské hosty. Tyto dva hotely budou určeny každý jiné cílové skupině. Jeden bude cílit na lázeňské hosty a druhý na sportovce. Díky tomuto cílení by mělo dojít k diverzifikaci případného rizika. Původní hotel, který je pro sportovce, má 38 lůžek + 7 přistýlek. Nově stavěný hotel bude mít 32 lůžek. Tento nový hotel bude mít také zázemí pro stravování hostů. V současnosti platí, že návštěvníci hotelu jsou z 80 % stálí. Jezdí tedy každoročně.
Opravovat se bude také budova šaten a sociálního zařízení atletického oválu. Dnes je budova ve velmi špatném stavu. Tato budova při své opravě bude zvýšena o patro a ve vrchní části budou 4 pokoje pro ubytování.
3 hřiště uvnitř atletického oválu jsou využívány všemi oddíly TJ Jiskra.
Ovál je využíván na atletické závody. Od září do listopadu a od března do dubna využívají sportoviště také školy.
Poblíž atletického oválu stojí starší správní budova. V této budově je také byt. Areál je ozvučen a osvětlen.
Budovu a lední plochu využívá hokejový klub. Budova je v majetku technických služeb a provozovatelem je město. Budova a hřiště jsou ztrátové. V budově jsou šatny se zázemím pro HC a ve vrchní části je restaurace. V letním období je ledová multifunkční plocha využívána pro trénink házené.
V areálu je také malý žlutý objekt- sklad ledního hokeje a malý altánek, který slouží jako sklad atletických překážek.
Poblíž tohoto areálu vedle objektu nových dvorů je dětské dopravní hřiště, které je v majetku města.
Poblíž areálu je také hudební altánek u restaurace Adéla. Zde bývají mimo jiné svatby a hudební večery.
Situace v roce 2012:
Nový dvůr
Objekt Nového dvora je v soukromém vlastnictví a do budoucna je zde počítáno s jeho využitím jako dalšího lázeňského zařízení zaměřeného na duchovní relaxaci vycházející z asijské kultury. To je podle našeho názoru velmi zajímavá aktivita také pro město Třeboň a jeho „portfolio“. Vše zapadá do námi preferovaného rozšíření lázeňské péče ve městě. Pro více informací o lázeňství v Třeboni klikněte zde. Lázně budou určeny pro velmi movitou klientelu z celého světa. Proto je především důležité se odlišit od ostatních lázní a vytvořit unikátní lázně, které budou kvalitně spojovat asijskou a místní kulturu a architekturu. Je důležité nezabít velmi zajímavé a obrovské prostory bývalých stájí sádrokartonovými vestavbami, ale naopak tyto prostory zhodnotit vnitřními vklady, které např. budou nezávislé na konstrukci a budou na vysoké architektonické úrovni. Myslíme si, že je důležité lázně vytvořit jako takové kontemplativní tiché místo, které bude pracovat se zvukem dopadající vody, světla v tmavém rozsáhlém prostoru apod. To by mělo být propojeno s vnitřním dvorem, který by měl být intimní asijskou zahradou- možná sadem a na druhou stranu by lázeňský objekt měl být propojen s volnou přírodou- parkem. Tato část je řešena v oddílu věnovaném Tyršovu stadionu. Pro více informací o Tyršově sportovním areálu a okolí klikněte zde.
Objekt ubytování by měl být s novým objektem propojen v patře. Mělo by se však spíše jednat o jakousi bránu, která mimo jiné také vytvoří intimní prostor nádvoří. Nemělo by se tedy podle našeho názoru jednat o spojovací krček, jak jej známe v podivných formách například na Roháči nebo na DPS u současné knihovny. Je důležité vše řešit v určité architektonické kvalitě, aby se rekonstrukce nevymkla do tak nevkusných exhibicí jako na vedlejší praktické škole. Tuto školu bude podle našeho názoru třeba odclonit.
Objekt je také důležité propojit promenádní cestou směrem k Lázním Berta a dalším lázním. Promenáda je řešena v samostatném textu věnujícímu se okolí Zlaté stoky. Pro více informací o okolí Zlaté stoky klikněte zde. A také novou mlatovou- pískovou cestou kolem Zlaté stoky vedoucí až na nádraží. Řešení pěších cest a cyklostezek se nachází v jiném textu. Pro více informací o cyklostezkách klikněte zde. V předním štítu budovy bude podle majitele kavárna nebo restaurace s předzahrádkou. Ta by tedy měla být na námi preferované nové promenádní trase. Myslíme si také, že by bylo dobré do budoucna přesunout dopravní hřiště a na jeho místě rozšířit parkové plochy. Nové dopravní hřiště bude přesunuto do sportovního areálu u městského koupaliště. Pro více informací o sportovním areálu klikněte zde.
Parkovací stání objektu Nového dvora by mělo být podzemní integrované do systému záchytných parkovišť. Ulice Jateční by měla být zrušena a přesunuta a mělo by také dojít k razantní změně autobusového nádraží, které bude nad podzemním parkovištěm. Text věnující se detailně této oblasti se nachází v řešení autobusového nádraží. Pro více informací o řešení autobusového nádraží klikněte zde.
Ulice Jiráskova by měla být zneprůjezdněna a v části zcela zrušena. Popis řešení je uveden v textu věnovaném Komenského parku. Pro více informací o Komenského parku klikněte zde.
Mapa: autobusové nádraží
Mapa: Tyršův areál- nový park a promenáda
Mapa: Tyršův areál- řešení nových spojovacích cest a mostků pro pěší a cyklisty
Předcházející analýza objektů
Budovy, které patří ke komplexu nazývaný Nový Dvůr, se nachází v prostoru mezi areálem atletické venkovní dráhy a autobusovým nádražím. Ze zadní strany kolem budovy vede Zlatá stoka a z druhé strany vede silnice směrem k výpadovce z města. V minulosti objekt patřil k augustiniánskému klášteru. Fungoval jako jeho provozní zázemí (sklady, potravin, stáje pro dobytek, zásobování apod.). Před revolucí byl areál používán jako kravín.
Celkem jsou zde 4 budovy. Tyto budovy jsou postaveny tak, že tvoří vnitřní dvůr. Vjezd do dvora je skrze původní bránu. V jedné budově orientované k autobusovému nádraží dnes sídlí praktická škola. Tato budova byla rekonstruována stylem, který vůbec nebere ohled na historii objektu. V další budově stojící podél silnice jsou v přízemí prodejní plochy a v patře a podkroví se nacházejí byty.
Další dvě budovy, které dnes patří jednomu majiteli, jsou nevyužívané a chátrají. Majitel má záměr budovy rekonstruovat a vytvořit zde lázeňsko-relaxační centrum pro bohatší klientelu, které bude propojeno s jeho dalším provozem ve vodárenské věži v části Třeboně na Kopečku. Tento provoz se bude orientovat na duchovní relaxaci vycházející z asijské kultury.
V budově, která se svou štítovou stěnou obrací k hlavní ulici, by mělo vzniknout ubytování. Tato budova se dnes skládá ze dvou částí. V přední části směrem k ulici bydlel správce hospodářského stavení a dispozičně to jsou byty. V přízemí je několik pokojů, sociální zázemí a při vstupu chodba se schodištěm do patra. V patře je bývalý byt správce, chodba a schodiště vedoucí na půdu. Po rekonstrukci bude i půdní prostor využíván jako ubytovací pokoje. Druhá část budovy je tvořena jedním zaklenutým prostorem a nad ním se nachází krov. V těchto prostorách byly dříve stáje. Prostor s okny je podlouhlý dispozičně nedělený, strop je tvořen klenbami. Klenby mají světlou výšku nad 6m. Majitel zde chce nechat vestavět patro a i s přízemím a půdním prostorem vše využívat pro ubytování.
Druhá budova je v zadní části dvora a je orientovaná ke Stoce a do zeleně. Zde by měly vzniknout lázně. Objekt s okny je dlouhá místnost dispozičně nedělená. Stropy jsou tvořeny klenbami, které jsou opět ve výšce nad 6m a je možné zde vestavět patro. V této budově bývaly také stáje. Tento prostor chce majitel nechat jako prostor pro lázeňské aktivity. Majitel má vizi, která je v rámci ČR a možná i Evropy jedinečná a bude přínosem pro město Třeboň a rozvoj jeho lázeňství.
Dům dětí a mládeže
Dům dětí a mládeže dnes funguje podle našeho názoru dobře. Díky značným úpravám v okolí, jako je zrušení ulice Jiráskova a spojky ulice Na sadech, by se však dalo přemýšlet o úpravě okolního prostoru. Pro více informací o řešení okolí klikněte zde. Například zrušit oplocení kolem celého objektu a také severní podlouhlý objekt v zahradě. Na tomto místě například postavit „pódium“, které by mohlo být využíváno například pro taneční trénink, ale i vystoupení apod. Bylo by to jistě zajímavé i vzhledem ke změnám, které z místa vytvoří lázeňskou promenádu jen pro pěší a cyklisty (vše popsáno v předchozím odkazu). To je tedy nutno řešit v architektonické studii současně s řešením promenády.
Díky blízkosti DDM a této nově budované lázeňské kolonády by se dalo také přemýšlet o možnosti některých aktivit pro obyvatele Třeboně, lázeňské hosty či turisty.
V objektu západním navrhujeme zřízení prostoru pro maminky s miminy, které si zde mohou předávat zkušenosti.
Mapa: Tyršův areál- bourání, přesn, rušení
Předcházející analýza objektu
Budova DDM se nachází u parku poblíž základní školy a gymnázia. DDM v Třeboni funguje již od roku 1960 jako oddělené pracoviště DDM v Jindřichově Hradci. Tato příspěvková organizace poskytuje sportovní, vzdělávací, výtvarné a zájmové kroužky pro děti od dvou do osmnácti let. Děti jsou oslovovány prostřednictvím letáčků, které DDM dodává do škol.
Budova má kolem sebe menší zahradu. Kdysi to bývala vila. Uprostřed budovy je hlavní schodiště, ze kterého se vstupuje do hlavní chodby – haly a odtud pak do jednotlivých místností. V přízemí je vstupní hala. Zde se nachází větší taneční sál se šatnou. V dalších místnostech je WC, zázemí a učebna. V prvním patře je naproti schodišti místnost pro děti, kde čekají na kroužky, rodiče apod. Na pravé straně jsou pak další učebny a na levé straně je kancelář DDM – ředitelna a WC. V druhém patře jsou další místnosti pro kroužky. Také je zde keramická pec, WC a kuchyňka. Budova je částečně podsklepená.
Školní rok je zde stejný jako na základních školách. V září se koná nábor dětí do kroužků a na konci roku (před prázdninami) se konají „Akademie“ – závěrečné představení dětí. Předvedou to, co se naučily. Na jaře a v létě DDM organizuje tábory blízko hranic s Rakouskem v místě Tokániště. Letní tábory jsou již na konci února plně obsazeny. Nábor dětí začíná již od 2 let. Ty však chodí do DDM v doprovodu rodičů do tzv. Baby klubu. Od 4 let mohou již děti samy navštěvovat kroužky. Celkem je zde tento rok 330 dětí, v minulém roce to bylo 210 dětí. Zápisné do kroužků je 1 100 Kč a doplatky k jednotlivým kroužkům na pokrytí nákladů spojených například s materiálem apod. Děti však dostanou slevy na tábory pořádané DDM. Děti mohou navštěvovat kroužky: sportovní rybolov, akvaristiku, teraristiku, myslivost, malou kopanou, posilování, cykloturistiku, potápění, plavání, florbal, vodácký kroužek, stolní tenis, počítačový kroužek, vaření, tanec, petangue a také kroužky cizích jazyků. Celkem je zde 70% kroužků, které se věnují sportu a 30% kroužků ostatních. Celkem má DDM v Třeboni 3 stálé zaměstnance, k tomu spolupracuje s 2 externisty (judo, …). Na provoz dostává DDM finanční příspěvek od jejího zřizovatele a také má finanční zdroje z vlastní činnosti. DDM využívá také halu Roháč pro své sportovní kroužky.
V blízkosti budovy se nachází dětské dopravní hřiště. Zde se konají akce s organizací BESIP několikrát ročně. Hřiště je v majetku města.
Dům má dvě taneční skupiny: Lentilky a Feel. Tyto skupiny vystupují na různých společenských akcích i mimo DDM. Dům pořádá také akce pro děti venku. Např. dětský den, Mikulášská, akce Tancuje celá rodina (na atletickém oválu, na dopravním hřišti, …). DDM také pořádá jednodenní kurzy pro dospělé – např. keramika, batikování. Starší lidé z domova důchodců sem nechodí. Také se zde nic nepořádá pro lázeňské hosty a jejich děti. V létě je budova zavřená.
Půdorysné uspořádání objektu v roce 2012