Obsah

Nové lázeňství v Třeboni 1
Okolí sv. Víta se studánkou 2
Lázně Berta 3
Lázně Aurora 4
Přímé dotazování lázeňských hostů 5
Slatinné lázně v ČR 6

Nové lázeňství v Třeboni

Třeboň je podle našeho názoru lázeňské město s velkým potenciálem. Ten je však podle našeho názoru ukryt v odlišném přístupu a inovativních myšlenkách a stavbách, které přivedou specifické klienty. Myslíme si, že republika je pokryta mnoha podobnými wellness centry, ale také lázněmi které již určitým lidem nemohou přinést nic nového. Proto je třeba (a platí to i o každé lidské práci a snažení) přinést něco inovativního, co bude vycházet z místa, co  přinese nový trend, myšlenku a bude se jednat o unikátní, jedinečný přístup a také stavbu. Před tímto textem je vhodné přečíst text Lázně Berta  (pro více informací klikněte zde), a také především text Studánka u sv. Víta (Pro více informací o studánce u sv. Víta klikněte zde)- ten řeší problematiku vyprázdněnosti dnešního lázeňství ve městě Třeboň, jako důsledek nepochopení podstaty slova a samotné historie Lázeňství. Po seznámení se s těmito texty by mělo být vše již výrazně jasnější.

Je důležité mít styl a distancovat se od stále stejných a podprůměrných přístupů a stavění. To vše působí až omrzujícím dojmem. Je jasné, že dnešní zákaznice jsou spokojeny. Ale člověk je spokojen do té doby, než pozná něco víc. Není možné přicházet se stále stejným řešením. Tato stále stejná průměrná řešení a stejná průměrná architektura zpívá stále stejnou průměrnou písničku. Proto je do budoucna důležité lázně nějakým způsobem směřovat a odlišovat od lázní ostatních jak u nás, tak ve světě. Jen tímto způsobem se zajistí jejich budoucnost.

Je  též velmi důležité, aby platila věta Lázně a město jedno jsou. Ta dnes v žádném případě neplatí. Z architektonického pohledu neplatí například v propojenosti lázní s cestami pro pěší, možností korzování kolem Zlaté stoky (pro více informací o řešení prostoru kolem Zlaté stoky klikněte zde) a kolem Světa (pro více informací o řešení prostoru kolem rybníka Svět klikněte zde). Neplatí ani v přístupu Lázní Berta, které město vidí jako svoji konkurenci. Lázně Berta dnes stojí o klienty, kteří jsou uzavřeni v objektu.  To však není možné tolerovat vzhledem k městu a krajině, které jsou podstatou lázeňství v Třeboni. Podstata Třeboně a jeho lázní je totiž v promenádách krajinou, kolem Zlaté stoky, kolem rybníků Svět a Opatovický a samozřejmě historickým městem a skrze parky. Město tedy musí být naprosto provázáno s lázněmi. To je primárně důležité pro jeho rozvoj. A zdá se to být důležitější než drobné za kafe v lázeňské restauraci Harmonie. Tento přístup musí být změněn!

Problematikou Lázní Berta a Lázní Aurora by se měl podle našeho názoru zabývat nezávislý auditor, který bude hodnotit jejich dnešní přístup, schopnosti a fungování. Také doporučujeme vedení města, aby obě tyto lázně stejně tak, jako to doporučujeme u Městského úřadu, byly podrobeny detailnímu zkoumání klientského chování díky tzv. „inkognito klientům“. Ti jediní mohou prověřit chování, a také celkovou logiku poskytované péče směrem k lázeňským hostům.

Pokud se však vrátíme k podstatě tohoto článku, ta se nalézá podle našeho názoru v představení nových možností lázeňské péče a lázeňství v Třeboni a to jak současných, tak i nově plánovaných. Tento článek také velmi apeluje na provázanost těchto lázní a města a též na jejich výraznou  odlišnost vůči sobě samým. Tedy v rozdílných přístupech, logice a myšlence. Ta musí u každých lázní být vždy jiná, a tedy zaměřená na jiného klienta, na jinou cílovou skupinu.

Konkrétně tedy:

Lázně Berta

Před tímto textem je třeba přečíst text o Lázních Berta, kde je vše dopodrobna vysvětleno. Pro více informací o Lázních Berta klikněte zde.

Proměna Lázní Berta by měla být velmi razantní, zaměření by mělo být na klienty, kteří chtějí procházet město a s městem jsou spjati, chtějí navštěvovat kulturní instituce. Tyto lázně tedy budou zaměřeny například na klienta, který přijede do Třeboně také kvůli výstavě neboli „festivalu“ současného vizuálního umění. Více o tomto festivalu v textu věnujícímu se jednotlivým novým akcím. Pro více informací o festivalu klikněte zde.

Lázně Aurora

Před tímto textem je třeba přečíst text o Lázních Aurora, kde je vše vysvětleno. Pro více informací o Lázních Aurora klikněte zde.

Tyto lázně jsou i do budoucna plánovány jako spíše spjaté s aktivitami sportu, cyklistiky, pro wellness pobyt a s profesionální lázeňskou péčí v pro Auroru tradičních prosvětlených lázeňských prostorech. Také by bylo vhodné přemýšlet o možném rozšíření nabídky o kosmetickou medicínu a péči po kosmetické medicíně.

Bezpalcova Lázeň

Před tímto textem je třeba přečíst text o Bezpalcově Lázni, kde je vše vysvětleno. Pro více informací o Bezpalcově lázni klikněte zde.

Mělo by se jednat o nové lázně v majetku města, spjaté s přírodou a vodní hladinou Opatovického rybníka. Zaměření by bylo zcela výrazně na přírodu a krajinu. Lázně by byly velice provázány s ústavem AV a také s CHKO, léčba by probíhala především pomocí řasy Chlorela. Zde je třeba si též uvědomit provázání na Dům krajiny a přírody Třeboňska a jeho aktivity směřující k možnostem poznávání krajiny a přírody Třeboňska, a také na Institut Rybníkářství a rybářství. Pro více informací o nových institucích klikněte zde.

Lázně Nový dvůr

Před tímto textem je třeba přečíst text o areálu Nový dvůr, kde je vše vysvětleno. Pro více informací o Novém dvoru klikněte zde.

Bude se jednat o lázně soukromé, zaměřené na duchovní stránku- na budhismus. Lázně by měly být zcela prvotřídními lázněmi na nejvyšší možné úrovni. Tomu také odpovídají úžasné prostory bývalých stájí.

Lázně Regent

Před tímto textem je třeba přečíst text o objektu Pivovaru, kde je vše vysvětleno. Pro více informací o pivovaru Regent klikněte zde.

Opět se v budoucnu bude jednat o soukromý počin. Pivovar Regent disponuje úžasnými prostory, které mohou díky pivním koupelím rozšířit lázeňskou péči ve městě o tento další přístup. Zde je důležité si uvědomit možné provázání s tzv. Schwarzenberským okruhem po typické Schwarzenberské architektuře. Pro více informací o tomto turistickém okruhu klikněte zde.

Idea je tedy taková, že budou čtyři (svoji atmosférou a provedením velmi specifické menší- avšak vždy autentické) lázně a jedny budou více léčebným domem, který dnes dobře funguje – Aurora.

Podle našeho názoru se tedy budoucnost Třeboně i jako lázeňského města dá podpořit výrazným provázáním lázní, kultury, akcí a turistiky. Prostě celé logiky města a jeho možností.  Například: Milovníci přírody, kteří přijedou do nových Bezpalcových lázní, které se věnují alternativní přírodní léčbě. Zde se mohou koupat například v řase Chlorella. Také se zajímají o krajinu a soužití s přírodou. Automaticky navštíví instituci Dům krajiny a přírody, který pořádá různé výstavy a přednášky, ale také exkurze. Na kolech projedou všechny zajímavé oblasti CHKO. S Fondem pro vydru půjdou pozorovat faunu a navštíví v rámci exkurze AV- Botanický ústav a AV- Mikrobiologický ústav…

Podobně  se následující provázání musí vytvořit i u lidí zajímajících se o současné vizuální umění, u milovníků historie, u aktivních sportujících lidí, rybářů atd.  V tomto provázání je podle našeho názoru ukryta velká hodnota.

Okolí sv. Víta se studánkou

Jedná se o velmi důležitý duchovní prostor, který má velmi zajímavý přesah směrem k lázeňství.

Je třeba si uvědomit, že se zde nachází studánka, jejíž voda zázračně uzdravovala. Ta je dnes z nějakého zvláštního důvodu nefunkční. Přitom se jedná o minimální investice na její záchranu, rekonstrukci, vytvoření kopie dřevěné sochy a její opětovné umístění a především vyčistění pramene. Je důležité si na tomto místě uvědomit, že prazáklad jakéhosi lázeňství ve městě je právě zde na tomto místě u studánky, jejíž voda je léčivá a uzdravovala. Též je důležité si uvědomit historické souvislosti, provázanosti náboženství- duchovna a „lázeňství“. Zde je vhodné zdůraznit, a platí to pro všechny lázeňské aktivity v celém městě, že lázeňství je spíše než ježdění na tobogánu právě jakási duchovní očista a jistým způsobem i kontemplace v prostorech a místech s určitou atmosférou navozující klid, uvolnění a rozjímání. Této idee, neboli prazákladu, dnes lázně neodpovídají. Jen díky nepochopení podstaty se neustále diskutuje nad novými a novými tobogány a atrakcemi. Protože vždy je někdo, kdo má delší tobogán, případně víc tobogánů a dalších atrakcí. Proto je podle našeho názoru důležité, aby názory typu udělejme zde druhý Gmund a další podobné názory již nebyly dále rozvíjeny. Zdá se totiž, že jsou výplodem neznalosti a malosti. Pro více informací o lázeňství v Třeboni klikněte zde.

Tomu se dá předejít pouze cestou myšlenky a koncepce vycházející (jak již bylo řečeno) z podstaty věci, její historie, a také Třeboně jakožto unikátního místa v této zemi a na světě. Tyto základní předpoklady musí být reflektovány. V opačném případě totiž dochází přesně k tomu, k čemu dochází dnes a nejen zde na tomto místě.

Vraťme se však zpět k podstatě místa u studánky sv. Víta. Zde musí dojít minimálně k následujícím změnám:

Není možné, aby objekt venkovní restaurace byl takto výrazně dominantní nad prostorem celého okolí. Doporučujeme však jeho zachování, dokud se nerozpadne a poté by měl být předělán do nějaké vhodnější podoby. Také je otázka, proč má tato restaurace mahagonový odstín, jestli snad nějak souvisí s tradicí místního lesnictví apod.?

Naprosto  nutné je však odstranit nevkusné betonové kolíky vytvářející podivné a nepochopitelné obrubníky. Na tato místa již nic nedávat. Všude kde má být nějaká plocha bude prostor vychozen a díky pískovému podkladu bude pískový. Například je nepochopitelné, proč obrubník vede směrem k rybníku. Pravděpodobně by lidé tento rybník nenašli. Objekt, který je však dnes umístěn na rybníku je naprosto degenerativní problém. Tato podivná dřevěná stavba (pravděpodobně kotviště parníků) degraduje celý maličký rybník a krajinu okolí. Podobně musí být odstraněna také rádoby „socha“ Pergolíny, která je karikaturou a pomyslnou druhou slzou. Tento kýč jest ostudou celého města.

Ke třeba sem do tohoto důležitého místa navrátit cit pro krajinu a díky novým objektům její zhodnocení. Proto je třeba při budoucí rekonstrukci postupovat logicky a díky myšlence kvalitních architektů zde tento areál jakoby propojit, zhodnotit a jasně zde avizovat: „Toto je duchovní místo.“ To však neznamená, že zde člověk nemůže pít pivo apod. Ale znamená to, že člověk bude tento prostor duchovně identifikovat. Místo ho tedy musí povznášet.

Lázně Berta

Lázně Berta by podle našeho názoru měly být lázeňským objektem, který bude maximálně navázaný na Zlatou stoku, ke které se bude obracet, a kde bude umožňovat vytvoření kolonády s promenádou.

Směrem do zadní části (za lázně Berta) by se již mělo jednat o spojení s krajinou a místo zeleně, klidu a odpočinku, a proto by se zde již nemělo stavět způsobem jakým se zde dnes staví.

Bertiny lázně by měly být do budoucna celkově jinak pojímány jak z architektonického pohledu, tak z pohledu jejich základní myšlenky- idey. Ideově by se podle našeho názoru mělo jednat o lázeňský komplex, který bude odlišný od Lázní Aurora, a také od ostatních lázeňských domů v celé ČR. Myslíme si, že unikátnost je v tomto případě konkurenční výhodou. Lázně by například mohly být velmi propojeny skrze rostlinstvo s blízkým Botanickým ústavem AV. To by se mohlo odrážet v jejich architektonickém ztvárnění a také při řešení vnějších a vnitřních prostor. Také by bylo zajímavé se zaměřit na možné prolnutí lázeňství, koupání, odpočinku se světlem a tmou, zvukem a třeba také vizuálním výtvarným uměním, jakožto novým potenciálem tohoto města- jakožto místa vizuálního výtvarného umění. Pro více informací klikněte zde.

Domníváme se, že je nutné při rozšiřování lázní pokračovat ne směrem do zadní části, ale naopak do zahrad východně kolem Zlaté stoky. Zde by měl však stát objekt, který bude vhodně pracovat s místem a potenciálem zahrad. Tento objekt by tedy neměl být vysoký, aby nezničil pohled na město ze strany od kolejí. Tedy ne, tak jako je to dnes u blízko stojícího hotelu.

Pokud se vrátíme k Lázním Berta, doporučujeme pokračovat v budoucím rozšiřování směrem kolem Zlaté stoky až na místo dnešního parkoviště, kde bude stát nový lázeňský objekt s podzemním parkovištěm určeným pro lázeňské hosty. Tato oblast je řešena samostatně v textu věnujícímu se i okolí Zlaté stoky jako přirozené promenádě Lázní Berta. Pro více informací o okolí Zlaté stoky klikněte zde.

Vrátíme-li se však nyní k současným Lázním Berta, myslíme si, že je třeba aby v budoucnu byly zrušeny podivné stavby a přístavby zadních menších objektů, které jakoby vycházely z logiky hypermarketu za městem. Tento prostor je zcela nevhodný a dokonce i cesty pro pěší nevedou příliš logicky. Myšlenkou každých lázní a především tedy i těch, které jsou spjaty s krajinou a historickým centrem musí být navozování atmosféry, která je spjata s povznášejícím pocitem, s pocitem jakési elegance. Ten je již z historie a z podstaty pro lázně typický. Město přece musí chtít aby do lázní jezdili lidé, kteří zde tzv. korzují, zajdou si do restaurace, cukrárny a město si užívají. Jsou tedy v každém ohledu elegantní. Pokud však město podlehne svodům dnešního hypermárketového stavění, dojde k tomu, že se změní také tito lidé, a s nimi odejde i jejich elegance. Potom je pravděpodobné, že po městě budou spíše chodit lidé v nesednoucím tričku, šusťákových kalhotech a v sandálech s ponožkami. I tímto je tedy venkovní prostor mezi budovami a vnitřní prostor budov. Určuje totiž, jak si má člověk zde připadat, a také jak se zde má chovat. To je velmi důležité si uvědomit.  Po tomto uvědomění si podstaty již dále nebude možné takto nevhodně devastovat podstatu historického města a jeho okolí.

Pokud jde o budoucnost těchto lázní, musí se podle našeho názoru jednat o citlivý přístup a nové myšlenky, které zhodnotí také vnitřní prostory. Například prostor vstupu, který nás vítá. Není možné do budoucna počítat s nevzhlednými polystyrenovými podhledy, které známe ze zkrachovalých bank 90. let. Je také velmi důležité, aby již se vstupem nového klienta k němu přistoupil ochotný personál a uvedl ho, seznámil se s ním a vše mu vysvětlil. Proto je například nepochopitelné, proč kulturní asistentka sídlí v nejvyšším patře v největší vzdálenosti od vstupu. Ta naopak musí být dole v centru u vchodu a každého vítat, povídat si s ním, zjišťovat jak je klient spokojen, doporučovat mu co může vidět, nabízet mu aktivity. Dnes se po informacích musí klient pídit. To je podstata přístupu, který zajistí budoucí opětovnou návštěvu těchto lidí?

Jde tedy o maximální provázanost kvalitního architektonického řešení prostorů venkovních s prostorem vnitřním a s vřelým, tedy opravdovým zájmem lidí zde pracujících.

Proto je třeba, aby vznikla budoucí studie na výraznou rekonstrukci lázní, jejich rozšíření, zkvalitnění a jejich navázání na Zlatou stoku, jakožto  přirozenou kolonádu Lázní Berta. Studie musí řešit budoucí eliminaci zadních objektů a v těchto místech naopak navázat na parkovou část a krajinu.

Studie musí také řešit rozšíření lázeňské péče či ubytování v objektu na místě dnešního parkingu u Jindřichohradecké brány. Zde by také mělo být podzemní parkoviště pro lázeňské hosty. Druhé bude na opačné straně lázeňské promenády u nového autobusového nádraží. Pro více informací o systému parkování klikněte zde.    Pro informace o novém autobusovém nádraží klikněte zde

Studie a následné fáze budou muset být provedeny velmi kvalitními architekty, jelikož se jedná o velmi problematickou soustavu staveb, s obrovským množstvím nekvalitních zásahů v minulosti. Je třeba, aby se Lázně Berta staly velmi překvapujícími lázněmi, jako například lázně Wals ve Švýcarsku od Petra Zumthora. Pro více informací o lázních ve Valsu klikněte zde. Článek o láních v českém jazyce, klikněte zde.

Tyto předchozí myšlenky jsou však možné pouze pokud bude-li přehodnoceno budování obchvatu kolem města, který vede přímo za Lázněmi Berta.  Problematika obchvatu je řešena zde

Předcházející analýza objektů

Lázně Berta (č.p. 170, 171, 172)

jsou nejstaršími z lázněmi ve městě. Nacházejí se poblíž historického jádra města. Původní budova lázní byla mnohokrát přestavována a dostavována. Další budovy byly stavěny v nedávné době severně od hlavní budovy a jsou přízemní.

Hlavní budova má 4 nadzemní patra. V nejvyšším patře hlavní budovy (4. NP) je umístěna serverovna a superior apartmán. Těchto druhů apartmánů je v Bertiných lázních 9. Cena za tento apartmán a jemu podobné je 2 500 Kč na den. Apartmán je složen z obývacího pokoje, ložnice, koupelny se záchodem a chodby. Střecha je nepochozí. V tomto nejvyšším patře je z nějakého důvodu kancelář obchodního oddělení. Do tohoto patra vede jedno schodiště.

3. NP hlavní budovy je složeno především z pokojů pro ubytování hostů. V menších místnostech se nachází fyzioterapie, zázemí pro pokojské apod. Do třetího patra vedou 4 schodiště a výtahy. Z jižních pokojů v tomto patře je možný vstup na terasu.

Ve 2. NP přímo naproti schodišti za denním barem, který má otevřeno od rána do 15 hodin, je terasa. Tato terasa je v letních měsících velmi oblíbena. Z terasy je velmi hezký výhled na město – klášter a kostel. Terasa bývá v letních měsících obsazena. Druhé patro je především ubytovací. V zadní části je tzv. podkova, která je obchozí, a kolem které jsou pokoje a ordinace lékařů. Ubytovaní v podkově mají společnou terasu a možnost přístupu na ni. V budově, konkrétně v tomto patře, se nachází ordinace lékařů a primářská ordinace. Lékaři jsou 3 a jedna primářka. Zde v tomto patře budovy je také vedení lázní

Všechny pokoje v celém komplexu lázní Berta jsou vybaveny sprchou. Žádný pokoj nemá vanu. V objektu je celkem 186 lůžek ve 102 pokojích. Nejlevnější ubytování v lázních Berta je 1 500 Kč za pokoj (rok 2012). Do objektu Berty není umožněn vstup vozíčkářům. Vozíčkáři mohou navštěvovat pouze lázně Aurora.
Obsazenost klienty je nejnižší v lednu až únoru. V březnu až květnu obsazenost činí 90%. Květen až září je obsazenost 100%. Klienti jsou ubytováni v budově lázní i v hotelích ve městě. Tyto hotely mohou pojmout 130 klientů. Jedná se však pravděpodobně o klienty, kterým pobyt hradí pojišťovny. Ti totiž mohou být ubytováni jen v hotelích, které zdravotní pojišťovny schválí. Zbytek hotelů není navázán na zdravotní pojišťovny, a proto ubytovává samoplátce i v období letních měsíců i cyklisty. Ti přijíždí do Třeboně a okolí ve velkém množství. Průměrný počet klientů pojištěnců versus samoplátců je 70% na 30%. Tento rok napoprvé byl uspořádán čtyřdenní silvestrovský lázeňský pobyt. Přijelo 190 klientů.

Co se týče procedur klientů lázní, tak jde průměrně o 2 až 3 procedury denně. Turisté chodí na procedury minimálně. Pro lázeňské hosty jsou přístupné od 8 hodin ráno do 16 hodin večer. Procedury pro turisty jsou však až do 8. hodiny večerní – jen během sezony. Věkový průměr je kolem 50 let. Polovina klientů přijíždí auty a polovina vlaky. V současné době pojišťovna proplácí 21 až 28 dnů lázeňské péče. Hovoří se však o redukci času na 21 dnů pro všechny. Také se díky finanční krizi hovoří o zastavení proplácení lázní zdravotními pojišťovnami zcela. V poslední době lázně skrze cestovní kanceláře prodávají ubytování. CK si za to bere provize.

1. NP – V přístupu od Zlaté stoky je recepce na jedné straně a na druhé straně je přijímací kancelář. Odtud vede schodiště nahoru do dalších pater a dolů do zadní části k ostatním budovám v areálu. Pokud přijíždí klient automobilem, může přijet až ke dveřím a ubytovat se a poté přeparkovat automobil. V důsledku toho, že je zde schodiště, není možné z této strany příjezd vozíčkářů. Celá budova má velmi úzké chodby, a proto není vhodná k přístupu vozíčkářů. Západně od přijímací kanceláře je umístěna místnost elektro léčby s několika přístroji za plentami naproti sobě a čekárnou. Vedle je umístěna sesterna – 3 místnosti. Je zde také dietní sestra. Dále je zde jídelna. Ta je dnes rozšířena až k ordinaci dietní sestry na jedné straně a je také na místě původní kavárny. Jídelna je využívána na 4 etapy pro všechny klienty. Chodí sem i klienti ubytovaní mimo Bertu. Jídelna má návaznost na restauraci Adéla se salonkem. Restaurace má společnou kuchyň s jídelnou lázní. Jídla jsou však odlišná. Na konci restaurace je WC.

Naproti el. léčbě poblíž přijímací kanceláře je čekárna. Zde čekají klienti na vanové slatinné koupele. Provozy jsou řešeny logicky tak, že jedna chodba je pánská a druhá dámská. Ve středu je prostor s vanami. Středem prochází zaměstnanci lázní organizující tyto koupele. Po koupeli je klient osprchován a jde si odpočinout na lůžko. Potom klient odchází na masáž do další části uspořádané podobně. V této další části jsou také slatinné koupele a dále u oken (nově předěláno) jsou masáže. V zadní části jsou slatinné zábaly. Naproti části se zábaly jsou místnosti zázemí zaměstnanců jako šatna, WC, kuchyňka, prádlo apod. Zde je východ směrem z podkovy pro zaměstnance.

Východně od recepce jsou místnosti s individuálním cvičením, plynovými injekcemi a parafinem. Na protější straně je laser a hydrojett. Pokud procházíme až na úplný konec, jsou zde šatny pro ambulantní klienty, kteří přicházejí z venku. Naproti individuálnímu tělocviku jsou šatny pro bazén a whirlpool. Východně od šaten bazénu je čekárna vanových koupelí a podvodních masáží. Vanové koupele jsou také odděleny pomocí paravánů. Do bazénu se vejde najednou 23 osob a do whirlpoolu 3 osoby.
1. PP – Při příchodu po schodišti je naproti schodišti místnost technologií, dále saunový svět – obsahuje malou saunu, malou páru a bazének se studenou vodou. Jsou zde také dvě sprchy. V odpočinkové místnosti jsou 4 lehátka. Z šatny je přístup do místnosti, kde je sigoroll (mechanická masáž). Z hlavní chodby je také přístup do menší chodbičky, ze které vedou dveře do dvou místností. V jedné je hydrojet a druhá je prázdná. Je zde připravené místo na nový přístroj. Z tohoto patra je veden nouzový východ ven z objektu.

Celkově budova lázní působí dojmem pozitivním, co se týče její čistoty a ochoty personálu. Hlavní budova byla často dostavována a vždy se k ní něco připojilo. Tato skutečnost je na budově, obzvlášť v jejím interiéru, dosti znát. Budova je opravena, vzhledem k její důležitosti, nevhodně – viz podhledové panely..

Budovy technologií navazující přímo na hlavní budovu

K lázním Berta patří nejen hlavní budova lázní, ale také další objekty, budovy a hřiště umístěné za hlavní budovou. Tyto budovy a sportoviště jsou sem relativně nelogicky vloženy.

Naproti zadnímu vchodu do hlavní budovy stojí přízemní nepodsklepená budova. Tato budova je funkčně rozdělena do třech částí se samostatnými vchody.  V levé části budovy se nachází ubytovací pokoje přístupné z chodby: jeden apartmán (ložnice, obývák, koupelna, WC, chodba) a dva jednolůžkové pokoje. Prostřední část slouží také pro ubytování. Ze vstupní chodby jsou přístupné čtyři dvoulůžkové pokoje (pokoj, chodba, koupelna s WC). Tyto pokoje mají také samostatné vstupy ven do zahrady.  Vstupní chodba do prostor je předimenzovaná. V pravé části budovy se nachází tři prostory, kde se provozují služby (kadeřnictví, kosmetika, pedikúra). Tyto prostory jsou přístupné z velké chodby. Nabízené služby využívají nejen lázenští hosté, ale také obyvatelé Třeboně.

Tento typ ubytování na tomto místě parku je velice neekonomický. Hosté musí přecházet venkem několikrát denně do hlavní budovy na procedury a jídlo, samostatné budovy jsou energeticky mnohem náročnější než pokoje v budově.

Za budovou se nachází zahradní umělé jezírko. V létě se zde dokonce někteří návštěvníci koupou. Jezírko však bylo navrženo pouze jako okrasné a ne pro koupání.

Podél hlavní cesty pro pěší, která vede v zadní části kolem hlavní budovy lázní Berta, se také nachází další objekt patřící k provozu lázní. Jsou zde prostory pro fitness, squash a tělocvična se šatnami v jedné části. V druhé části jsou pak soustředěny prostory pro technický provoz lázní: kancelář tech. úseku, místnost pro kurzy a školení, místnosti technologie, WC, opravna a sklady. Tato část má ve střední části chodbu, která vede celou budovou. Prostory jsou přístupné také z vnitřního dvora, který slouží pro parking aut. K budově patří také garáže mikrobusů přístupné ze zadní části. Mikrobusy jezdí pro lázeňské hosty na vlakové stanice i jinam. Tato služba není přímo v ceně pobytu. Je možné si ji při objednávce pobytu doobjednat. V lázních Aurora se nachází též parkoviště pro mikrobusy. Pro dovoz hostů se vždy lázně střídají. Cena za dovoz není vysoká.

Vedle budovy stojí menší objekt, kde se nachází dva velké sklady. Vzniká zde prostor s charakterem městské periferie. Jsou orientované k parkovišti sloužícím pro hosty lázní.

Jsou zde dvě velká parkoviště, která jsou oddělena plotem a za parkování se zde platí. Parkoviště zabírají velkou plochu.

Budova Top- spin

Budova se nachází v zadní části parku směrem k vlakovému nádraží. Před budovou je velké parkoviště. Kolem budovy denně prochází místní lidé a děti ze školy jdoucí na vlak. Toto místo má vzhled v dnešní době spíše okraje města – suburbie.  V letním období halu využívají především turisté a v zimě také tenisté TJ Jiskra.

Budova je přízemní, nepodsklepená. Skládá se ze dvou provozů: krytého hřiště na tenis s antukou a šatnami, a z restaurace s dvěma bowlingovými drahami. Každá z těchto částí má samostatný vstup a navzájem jsou propojeny velkými okny. Takže hosté restaurace se mohou dívat na probíhající hru v hale.  V restauraci je bar s kuchyní a WC zázemím pro personál, na jedné straně je pak sezení s výhledem do haly a na druhé straně jsou bowlingové dráhy. Z restaurace je přístup na chodbu odkud se chodí na WC a kudy sportovci přicházejí do haly. Z chodby jsou také přístupny dvě šatny sportovců s vlastním sociálním zázemím. Je tady také prostor skladu.

Budova v zadní části ubytování a tenis

Budova se nachází v zadní části areálu parku směrem k atletickému oválu. Budova je přízemní a nepodsklepená. V zimním období je zpravidla nevyužita. Hosté lázní to mají odtud do hl. budovy daleko. V budově se nachází restaurace s kuchyní a venkovní terasou. Samostatným vchodem se pak vstupuje do budovy, kde jsou dva samostatné pokoje s vlastní kuchyňkou, WC a koupelnou. Také jsou zde dvě šatny se samostatným sociálním zázemím. A také tři velké prostory skladů pro sportovní vybavení a nábytek na terase.  U budovy se nachází tenisové hřiště a multifunkční hřiště s umělým povrchem. Z druhé strany budovy se nachází hřiště na volejbal a tři venkovní betonové ping-pongové stoly.

Park

Park se rozprostírá za hlavní budovou lázní Berta. Vedou v něm mlatové i asfaltové cestičky. Na druhé straně je ukončen Zlatou stokou.

Situace

celková situace

1. NP hlavní budova

1. PP hlavní budova

2. NP hlavní budova- střední část

3. NP hlavní budova

4. NP hlavní budova

1. NP hlavní budova- detail bazénové části

další objekty lázní

další objekty lázní

další objekty lázní- Top- spin

další objekty lázní

Lázně Aurora

Dnes jsou lázně Aurora místem, které funguje zcela samostatně. Jedná se o velký komplex budov stojících mimo centrum města, obracející se k přírodě a krajině. Lázně nabízejí v části svých provozů komplexní služby lékařské a lázeňské péče. V druhé části  také wellness služby, které jsou pro širší skupinu lidí, hledající zde odpočinek a celkovou relaxaci. Léčebná část Aurory je založena na slatinných koupelích, stejně jako u Bertiných lázní. Slatinné koupele probíhají také v dalších lázních po celé ČR.  Pro více informací o dalších slatinných koupelích v ČR klikněte zde. Třeboňské lázně jsou však jediné, které se nacházejí na jihu republiky, což představuje určitou výhodu.

Wellness část je nyní na klasické úrovni ostatních wellness center, které jsou k dispozici lidem v celé ČR. Není zde tudíž žádná specifičnost, které by tyto služby odlišovaly od ostatních. Také je zde poblíž komplex wellness v Gmϋndu v Rakousku, který je (co se týká tohoto druhu služeb) na daleko vyšší úrovni než v Třeboni. Do budoucna by bylo tedy vhodné snažit se zvýšit kvalitu jiným způsobem, který nebude záležet na nejdelším nebo nejvíce tobogánech, ale na nějaké vizi či nápadu. Myšlence, která vytvoří něco, co se nikde jinde nenachází. Aby se tyto lázně staly prostředím, do kterého budou jezdit lidé kvůli jeho unikátnosti. Viz např. lázně ve Švýcarském městě Vals, za které dostal architekt Zumthor architektonickou Nobelovu cenu. Lázně by si do budoucna měly postavit své jméno na propojení relaxace a léčebných kůr s krajinou. Leží totiž mimo centrum a jsou svým dispozičním uspořádáním a celkovou koncepcí budov, navrženy tak, aby lidé v budovách byli co nejvíce v kontaktu s přírodou. Lázně by se také měly orientovat na nové typy koupelí např. v řase chlorela. Pro více informací o této řase klikněte zde. Kompletně je téma lázeňství v Třeboni řešeno v samostatném textu. Pro více informací o lázeňství v Třeboni klikněte zde.

Objekt lázní

Celkově by bylo dobré nechat vypracovat komplexní architektonickou studii prostoru a vnitřního fungování lázní. Tato detailní studie by měla prověřit fungování celého komplexu, interiérů, atrií, napojení jednotlivých provozů navzájem, řešit pohyb lidí, lázeňských hostů, atd.

Již z našeho pohledu je však jasné, že je zde zásadní problém v tom, že v 1.NP se dnes nikdo nezdržuje. A je to z důvodu, že zde není nic, co by sem lázeňské hosty mohlo přivést. Bylo by tedy vhodné do této části umístit obchody a služby. K tomu je však nutné zrušit strašidelnou úzkou chodbu, kterou se prochází směrem k restauraci. Navrhujeme tedy, aby se malé místnosti, kde se dnes nachází kosmetický salón, přednášková místnost a VIP salonek, zrušily. Nosná konstrukce je sloupový skelet a stěny jsou nenosné. Nebude tedy problém zde celý prostor otevřít. Vznikl by zde tedy prostor otevřené velké dlouhé haly, charakterem podobný jako je lázeňská promenáda o patro výše. S tím rozdílem, že by zde byly umístěny pultíky obchodů ve formě menších boxů.. (potraviny, šperky, upomínkové předměty z lázní, speciality Třeboně, textil, kosmetika, apod.). Zároveň je nutné zde ponechat možnost volného procházení celou chodbou až na točité schodiště vedoucí k wellness centru do 1.NP. Jen tak bude prostor využíván. Restaurace Harmonie by měla uzavíratelné „jádro“ s barovým pultem, kuchyní, pokladnou a zázemím. Stoly pro hosty by byly umístěny volně v prostoru. Zde by pak bylo vhodné propojit celý prostor této chodby s venkovní terasou. Místo prodejny potravin by zde (pokud je třeba) vznikl VIP salonek. Následně by bylo vhodné uvážit, kde by se konaly taneční večírky s hudbou. Nabízí se prostor denního baru. A zda by bylo možno přesunout kadeřnictví a kosmetiku do 1.NP blíže k wellness centru. Také by bylo vhodné propojit schodišťovou halu před denním barem s venkovním prostorem.

V 1.NP by bylo vhodné odstranit automaty na chodbách. Brání výhledu a dělají hluk. Další věc, která stojí za zvážení, je místo, kde se dnes nachází kulturní referentka. Bylo by podle našeho názoru vhodnější ji přesunout blíže k recepci. Je jisté, že kulturní referentka by měla být hned u hlavního vchodu pro lázeňské hosty. Měla by totiž hosty vítat, mluvit s nimi a poskytovat jim informace- co mohou podnikat, a také podle toho jestli přijeli sami nebo s někým, nabídnout jim možnost seznámení se s ostatními lidmi, dále jim nabídnout různé aktivity podle jejich povahy a představy jejich trávení volného času během dovolené či léčebného pobytu. Bylo by dobré též prověřit ve studii možnost přesunutí knihovny na jiné místo a v návaznosti na to i celkové upořádání recepce (portýr, sezení, kulturní referentka, recepce, informace, pokladny).

Také by jistě bylo vhodné, pokud by hosté měli možnost jíst v jídelně venku ve vnitřní zahradě. Vstup zde je, ale zahradu nikdo nevyužívá. Též by bylo dobré v Lázních umístit otevřenou půjčovnu sportovního vybavení nejen pro lázeňské hosty, ale i pro veřejnost.

Úpravy okolí Lázní Aurora

Úpravy v severní části prostoru kolem lázní Aurora by měly hlavně vyřešit parkování hostů, imobilních hostů, zaměstnanců a vhodné úpravy prostranství na park.

Nově navrhované cesty, které propojí areál lázní Aurora s centrem města. Jedno z možných napojení pěší cestou pro lázeňské hosty do historického centra města, vede dnes kolem úpravny vody, technického zázemí a parkoviště. Kolem této cesty by se měly stávající parkovací plochy zrušit a přesunout na hlavní parkoviště. Místo těchto parkovacích ploch by zde měly být vysázeny stromy, měla by zde být tráva a celkově by úprava této části měla být řešena v duchu charakteru celého parku. U cesty jsou umístěny skleníky, které jsou zastaralé a ve špatném stavu. Tyto skleníky by bylo dobré zrekonstruovat. Mohly by být pojaty jako zajímavý architektonický prvek (viz oranžérie na pražském hradě). Tato cesta by měla mít charakter pěší cesty procházející sportovním areálem (lidé zde mohou jezdit na kole, na bruslích, apod.). Mělo by zde tedy být dobré osvětlení také v noci. V severní části za budovou F a ředitelstvím lázní by se mělo realizovat rozšíření parkoviště. Celkový systém parkování by měl být pro nově příchozí hosty dobře pochopitelný, tedy by zde nemělo být mnoho malých parkovišť, které nový návštěvník musí hledat. Proto by bylo vhodné zde mít jedno větší parkoviště, kde budou soustředěny všechny parkovací místa v lázních a to jak pro hosty, tak také pro pracující. Proto by se určitě už nemělo stávat, aby se parkovalo přímo před hlavním vstupem do Aurory. Zde by mělo být pouze parkování dočasné. Aby zde mohli hosté jednou stranou silnice přijet autem, vyložit zavazadla a zase druhou stranou cesty odjet na hlavní parkoviště. Toto parkoviště bude navazovat a rozšiřovat stávající před budovou F a vedením lázní. Aby se z plochy parkoviště nestalo nepříjemné místo, bylo by dobré jej vhodně parkově upravit. V rastru parkovacích míst by se zde měly vysadit stromy. Nemělo by se však jednat o malé stromy se stříhanou korunou, které se dnes do takovýchto míst sází. Bylo by vhodné zde nasázet stromy, které jsou typické pro krajinu a park kolem Aurory. Také by bylo vhodné vyměnit asfaltovou plochu parkoviště za kvalitní zatravňovací dlažbu. Hned u vjezdu na parkoviště by měly být umístěny stání pro imobilní návštěvníky, která by přímo navazovala na chodník vedoucí k hlavnímu vchodu. Dále by bylo dobré odclonit zelení a stromy plochu parkoviště od bytových domů stojících v severovýchodním rohu areálu.

Nevhodná úprava příjezdové cesty- výsadba různých tvarů záhonů s různou barevností, umístění velkých betonových květináčů. Tato příjezdová cesta by měla být pojata jako je celý charakter parku. Avšak mnohem přírodněji- např. alej vzrostlých stromů kolem cesty. Květináče by měly být odstraněny. Terasa, která se dnes nachází u hlavního vstupu, by měla být zvětšena a vhodně upravena v duchu objektu lázní Aurora (ne jako jakási tuctová předzahrádka, která může být umístěna kdekoliv). Zde by měli mít možnost venkovního stravování lidé, kteří lázněmi procházejí (cykloturisté, in-line bruslaři a pěší turisté).

Prostranství na jih od Aurory je dnes park. To by mělo být zachováno. Odtud vedou cesty směrem do centra města. Jedna z cest vede podél břehu rybníka Svět. Je to cesta pro pěší, kterým nevadí pěšina v terénu a delší cesta podél břehu. Bude to romantická procházka s výhledem na Svět. Další cesta navazuje na ulici U Světa, kolem areálu koupaliště. Tudy také povede cyklostezka. Tato cesta bude hodně živá- plná rychle se pohybujících lidí. Kdo bude hledat klidnou procházku do centra města půjde ulicí Lázeňskou, která bude nově navazovat na ulici Přemyslovu. Tato cesta vede kolem původní historické zástavby Třeboně. Bohužel z druhé strany již zástavba neexistuje a jsou zde panelové domy. Bylo by proto dobré vytvořit zde uliční čáru pomocí alejí stromů. Nová pěšina povede také od lázní směrem k břehu Světa k molu, odkud budou odjíždět přívozní lodě MHD do centra města a na pláž Ostende. Pro více informací o propojení lázní s centrem pomocí přívozu klikněte zde.

Přímo před jižní fasádou budovy lázní se nyní nachází malá plocha terasy. Tato terasa by měla být rozšířena podél celé jižní fasády. Je nutné, aby terasa byla s vnitřním provozem lázní v 1.NP provázána na několika místech. Viz předchozí text. Ve vzdálenosti 50 m od terasy se nachází betonová široká plocha připomínající přistávací ranvej letiště. Doporučujeme tuto plochu odstranit a místo ní zde umístit cestu, která bude svým charakterem stejná jako ostatní cesty v parku.

Na tomto místě je třeba zdůraznit, že již dále nemohou probíhat úpravy těchto lázní a okolí tzv. salámovou metodou. Je třeba aby vznikla studie, která bude řešit tento prostor komplexně a kvalitně. Proto by měli veškeré dokumentace provádět kvalitní architekti. Pro více informací o kvalitní architektuře klikněte zde. Předejde se tímto nelogickým jednotlivým úpravám, které jsou patrné například v Lázních Berta.

Golfové hřiště u Aurory

V místě mezi rybníkem Svět a silnicí se dnes uvažuje o stavbě golfového hřiště. Nyní se zde nachází pole poblíž rušné hlučné silnice. Klasické golfové hřiště pro 18 jamek by mělo mít kolem 70- 80 ha. Zvýrazněná plocha v mapě má kolem 88 ha. Myslíme si, že by tedy tato plocha měla stačit. O zamýšleném hřišti na Odměnách nelze uvažovat, jelikož se jedná o velice cennou lokalitu, co se týče fauny a flóry. Zde stavbu také nepovolí CHKO.

Navrhujeme tedy: Pás stromů, které oddělují rozdílný charakter lázeňského parku a nově navrhovaného golfového hřiště, by měl být ponechán. V rámci výstavby golfového hřiště by se měla také realizovat část stezky pro in-line brusle podél silnice E551. Tato cesta by měla být asfaltová a vést podél aleje stromů, které ji oddělí od rušné silnice, a také od areálu golfového hřiště. Stezka bude muset v místě u Dvorců překročit silnici. Proto by bylo dobré, pokud by se zde uvážilo vytvoření přechodu pro in-line brusle se světelným vyznačením zpomalení jízdy aut nebo podobně. Při návrhu hřiště by měla být zachována stezka kolem Světa. Charakter této stezky by neměl být porušen. Určitě by nemělo dojít k tomu, aby se zde dělala asfaltová komunikace. Napojení golfového hřiště s lázněmi bude po stávající parkové maltové cestičce. Neměly by zde vznikat asfaltové cesty, ale park by si měl ponechat svůj klidný přírodní charakter určený pro lázeňské hosty. Cesta, která původně vedla z areálu dvorců, by měla zůstat v areálu zachovaná. Také by bylo vhodné uvažovat o možném vstupu do areálu v tomto místě pro lidi ubytované v areálu Dvorců. Propojení s Dvorci je důležité, protože se zde nachází malé letiště. Také je zde penzion a možnost občerstvení, ubytování. Hřiště by nemělo být oploceno.

Zeleň na hrací ploše by měla být původní pro krajinu Třeboňska tak, aby hřiště navazovalo na floru na březích Světa a mokrých luk v okolí v zadní části Světa. Měl by se zde projevit citlivý přístup ke krajině. Způsobem, aby zde hřiště nepůsobilo jako cizí vklad. Určitá specifičnost by též měla být právě v tom, že se hřiště bude odlišovat od ostatních hřišť charakterem Třeboně (vodní plochy, typické porosty jako stromy, keře, květiny, apod.). Všechny objekty v areálu hřiště by měly být navrhované jako kvalitní architektura.

Mapa: Aurora

Mapa: Aurora

Mapa: promenáda, spojnice lázní

Mapa: cyklotrasy a cyklostezky a pěší turistické trasy

1.NP

2.NP

Přímé dotazování lázeňských hostů

Rozhovory s lázeňskými hosty proběhly 27. a 28. března 2012. Doba rozhovorů s jednotlivými osobami se pohybovala od 15 do 20 minut. Všichni dotazovaní byli obeznámeni, že dotazníky jsou anonymní a poskytnuté údaje budou využity pro potřeby zpracování Otevřené strategie města Třeboň v rámci projektu EU „Města v rozletu“.

Lázně Berta

Vedené rozhovory byly vedeny s 10 osobami, z toho byli 3 muži a 7 žen. Věkové rozmezí dotazovaných se pohybovalo od 56 – 76 let, přičemž průměrný věk byl 66 let. Dotazovaní pocházeli z měst Jindřichův Hradec, Praha, Hradec Králové, České Budějovice, Přelouč, Dubná a Děčín. Dotazovaní klienti lázní nejčastěji pobývali na léčebném pobytu v rámci komplexní péče (6 osob), příspěvkové péče s ubytováním v Třeboni (3 osoby) a 1 osoba v příspěvkové péči dojíždějící z místa svého bydliště. Celkem 5 lidí bylo v Lázních Berta poprvé a pět lidí vícekrát, avšak Třeboň v rámci výletu či dovolené navštívili v minulosti všichni dotazovaní. Mezi nejčastější důvody, proč zvolili město Třeboň a Lázně Berta pro svůj lázeňský pobyt, byly blízká vzdálenost Třeboně od jejich bydliště, kvůli léčebné slatině, ale především kvůli kombinaci historického jádra města a půvabné krajině. Mezi dotazovanými se objevil i názor, že Lázně Berta preferují kvůli její velikosti a z ní vyplývající domácké a přátelské atmosféře. Ve volném čase dotazovaní nejčastěji chodí na procházky v přilehlém parku, v zámeckém parku a také na hrázi rybníka Svět. Na delší trasy se však většina dotazovaných nevydává, což lze zdůvodnit velkým počtem klientů v komplexní péči a tedy zhoršeným zdravotním stavem a omezenými pohybovými schopnostmi. Historické centrum města, díky blízkosti vůči lázním Berta, navštěvují denně. Dotazovaní rádi navštěvují místní restaurační zařízení, ale pouze na drobná občerstvení. Co se týče kulturního života v Lázních Berta, většina dotazovaných se účastní málo. Po procedurách spíše vyhledávají klid. Ze všech dotazovaných jen dvě osoby odpověděly, že chodí pravidelně na taneční večery. Na prohlídkách zámku, muzea, kostela či stálých expozic většina dotazovaných nebyla, to ale také z důvodu, že již v minulosti tyto instituce navštívila. Mezi možnými zlepšeními se objevily názory, že kino by mělo hrát dříve (kolem 19. hodiny, to je již většina lázeňských hostů po večeři), protože po 20. hodině lázeňští hosté již spíše odpočívají. Sobotní a nedělní program by také měl být živější. Ze všech dotazovaných ani jeden nevyužil možnosti sobotních a nedělních zájezdů a ani se k tomu po zbytek svého pobytu nechystá. Jedním z důvodů byla i cena zájezdů, ale především hosté spíše preferují odpočinek v třeboňské krajině. Kvalitě ubytování, stravování, léčebných procedur a personálu nelze nic vytknout. Všichni dotazovaní jsou nad míru spokojeni. O kulturních akcích a možnostech využití volného času se nejvíce dotazovaní dozvídají z nástěnky umístěné u jídelny, časopisu Lázeňská pohoda a také internetu (nejčastěji navštěvují stránky města Třeboně). Pouze jeden člověk navštívil Informační a kulturní středisko. Většina dotazovaných nenavštívila kulturní referentku v Lázních Berta, ale jsou si vědomi, že zde je a i kde má kancelář. Pouze jedna osoba o ní nevěděla. Dvě dotazované osoby navrhly, že by při příjezdu do lázní mohl být dán stručný uvítací list s pokyny. Při příjezdu totiž jsou někteří lidé zmatení, co vyřídit dříve. Žádná část Třeboně se dotazovaným nezdá zanedbaná ani nebezpečná, i když většina připouští, že se drží jen v blízkosti Lázní Berta a v historickém jádru. Z výsledků dotazovaných vyplývá, že 7 osob by přistoupilo na částečném hrazení si lázeňské léčby, na celkové placení lázní by přistoupil 1 dotazující a 3 možná v závislosti na výhodných nabídkách a jejich osobní finanční situaci. Největším faktorem je tedy finanční situace dotazovaných. 8 osob spíše volí pobyt mimo letní sezónu a to hlavně z důvodu, že je v Třeboni vetší klid, méně cyklistů, ale také je lepší počasí. Jedná se především o osoby ve starším věku, kteří v létě spíše odpočívají doma, na vlastních chalupách apod.

Lázně Aurora

V Lázních Aurora bylo provedeno 11 rozhovorů s 8 ženami a 3 muži ve věku od 52 let do 78 let. Průměrný věk dotazovaných byl 62 let. Dotazovaní pocházeli z měst Praha, Pelhřimov, Kladno, Kunštát na Moravě, České Budějovice a Třeboň. Z dotazovaných byla 1 osoba v příspěvkové péči, která dojíždí z místa svého bydliště, 2 osoby v příspěvkové péči, 4 osoby v komplexní péči a 4 samoplátci, z toho 2 na čtyřdenním pobytu a 2 na desetidenním pobytu. Z dotazovaných 3 lidé byli na lázeňské léčbě v Třeboni poprvé, 7 osob vícekrát a 1 dotazovaná je z Třeboně. 3 osoby zvolily Lázně Aurora, protože je to v blízkosti jejich domova. Tři osoby přijely kvůli léčebné specializaci a na osobní doporučení. Nejvíce však lidé (4 osoby) přijely kvůli umístění Lázní Aurora v přírodě. Ve volném čase chodí lázeňští hosté nejčastěji na procházky kolem rybníka Svět, ale také k rybníku Rožmberk a Opatovický, ke Schwarzenberské hrobce apod. Často také využívají bazén a věnují se cyklistice. Obdobně jako Lázních Berta se většina z dotazovaných moc často neúčastní tanečních večerů a přednášek také ojediněle. Dva dotazovaní se vyslovili pro změnu promítání v místním kině. Současná doba promítání je pro ně příliš pozdní. Hosté ale spíše vyhledávají klid. Ze všech dotazovaných se ani jeden nezúčastnil zájezdů pořádaných lázněmi, ale často po okolí cestují. Dopravují se však veřejnou či vlastní dopravou. Cena zájezdů jim připadá předražená. Informace o kulturním dění získávají z magazínu Třeboňský svět (místní obyvatelé), internetu a hlavně z nástěnky umístěné poblíž recepce. Žádný z dotazovaných nenavštívil IKS, jelikož zavírá ve 4 hodiny odpoledne. Žádný z dotazovaných nenavštívil kino a to z důvodu, že promítání začíná pozdě, ale také z důvodu, že v Lázních Aurora se orientují spíše na relaxaci v přírodě. Centrum města navštěvují 4 dotazovaní denně, 3 dotazovaní ob den a zbytek 1 až 2 x týdně. Většinou do centra jdou na procházku spojenou s posezením v jedné z místních kaváren, restaurací či cukráren. Všichni dotazovaní jsou spokojeni se službami lázní, včetně úrovně gastronomie. Dva dotazovaní navrhli, že by mohla být nabídka jídel pestřejší, ale k úrovni kvality jídla se vyjádřili pozitivně. Dva dotazovaní však vidí problém v objednávání procedur mimo určenou léčbu. Je příliš přeplněno a na některé procedury není možné se během pobytu dostat. Jedna osoba si stěžovala, že pro přeplněnost na žádaných lázeňských procedurách jí propadl dárkový poukaz a podle jejich slov jí nebyla poskytnuta náhradní procedura. Žádná část Třeboně se dotazovaným nezdá nebezpečná. Většina pokládá Třeboň za klidné a čisté město. Jeden z dotazovaných však postrádá lepší napojení směrem k městu. Ze všech dotazovaných by 8 lidí navštívilo lázně v příspěvkové péči a 5 lidí by bylo ochotno si platit lázně zcela (4 z dotazujících již samoplátci jsou). Mezi nejčastější odpovědi, proč by si lázeňskou péči nehradili samy, patřila finanční náročnost. Ovšem tito dotazující by ze zdravotních důvodů zvažovali využití kratšího pobytu v lázních (7 až 10 dní). Všichni dotazující by využili raději pobyt mimo sezónu, ovšem ne z důvodu levnějších cenových nabídek lázeňských pobytů, ale spíše pro klidnější atmosféru ve městě před nadcházejícím hektickým turisticky přeplněným létem. V létě je sice větší kulturní vyžití, ale mezi dotazovanými padl názor, že by nechtěli absolvoval procedury uvnitř budovy za hezkého počasí.

Porovnání výsledků ankety v Lázních Berta a Lázních Aurora

V obou lázních tvořily většinu dotazovaných ženy. V Lázních Berta tvořili větší skupinu lidé v celkové komplexní péči. V Lázních Aurora byl třetinový podíl samoplátců. Průměrný věk lázeňských hostů v Lázních Berta byl 66 let a v Lázních Aurora 62. Tyto charakteristiky nám také uvádějí různorodosti v klientele obou lázní. V Lázních Aurora (díky wellness komplexu a umístění lázní v přírodě) se lázeňští hosté orientují spíše na sportovní vyžití. Větší procento hostů využívá ve volném čase cyklistiku a také trasy procházek jsou výrazně delší než u dotazovaných hostů v Lázních Berta. Hosté v Lázních Aurora také čerpají z umístění lázní a vyhledávají spíše klid a kontakt s přírodou. Dotazovaní v Lázních Berta jsou průměrně vyššího věku a také více pohybově omezení. Jsou méně aktivní a během svého pobytu se drží spíše poblíž lázní. Většina dotazovaných v obou lázních se kulturních akcí moc neúčastní. Důvodem je spíše únava po procedurách a následný odpočinek. S orientačním plánem ve městě dotazovaní problém nemají, informovaní jsou především z nástěnek umístěných v lázních a také z bezplatného časopisu Lázeňská pohoda. Většina z dotazovaných ví, že v lázních je přítomná kulturní referentka. Méně dotazovaných ví, že je možné si u referentky zakoupit vstupenky na různá představení i mimo Lázně Aurora a Lázně Berta (Divadlo J. K. Tyla, kino Světozor). Rovněž část z dotazovaných neví, že je místní hromadná doprava v Třeboni zdarma. V obou lázních dotazovaní navrhovali posun začátku promítání v kině Světozor na 19. hodinu. V Lázních Aurora je také problém s dopravou hostů. Během dne většina dotazovaných z Lázní Aurora dochází do centra města pěšky. Večer však (například po skončení promítání filmů) by potřebovali zajištěnou dopravu. O možnosti skupinového odvozu vozidly lázní většina dotazovaných neví. Dalším společným tématem v obou lázních byla vytíženost procedur mimo léčbu. Je velmi těžké se na ně objednat. Všichni dotazovaní již v Třeboni někdy v minulosti na dovolené či na výletě byli. Z ankety vyplývá, že dotazovaní v Lázních Aurora jsou mnohem ochotnější při zaplacení celého pobytu v lázních. Vyplývá to také ze sportovního a relaxačního vybavení lázní, které nabízejí mnohé možnosti využití volného času a tím tedy i aktivnější klientelu. Dotazovaní volili také období mimo sezónu z důvodu klidnějšího prostředí.

Slatinné lázně v ČR

1. Lázně Berta a Aurora

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí a nemoci nervové (revmatické choroby, degenerativní onemocnění kloubů, funkční poruchy kloubů, svalů, stavy po úrazech a operacích pohybového aparátu a osteoporóza).

Léčebná metoda:

Slatina – Humolit organického rostlinného původu (ostřice, rákos). Obsahuje i anorganické látky, především železo a síru a minerály pyrit markazit. V třeboňské pánvi jsou naleziště slatiny.

2. Lázně Bechyně

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí (revmatické choroby, degenerativní onemocnění kloubů, funkční poruchy kloubů, svalů, stavy po úrazech a operacích pohybového aparátu a osteoporóza), nemoci nervové a kožní (např. popáleniny).

Léčebná metoda:

Slatinné koupele podobné jako v Lázních Berta a Aurora.

3. Františkovy Lázně

Indikace:

Problémy pohybového ústrojí, kardiovaskulární onemocnění, gynekologická onemocnění a rehabilitace po onkologické léčbě.

Léčebná metoda:

Slatina – Ve Františkových Lázních je slatina se zvýšeným obsahem pyritu. Díky tomu dochází ke snížení kyselosti oproti jiným druhům slatiny. Slatina se používá ve formě zábalů, koupelí a tamponů.

4. Mariánské Lázně

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí, nemoci kožní, nemoci ledvin a močových cest, nemoci zažívacího ústrojí, nespecifické nemoci dýchacích cest, nemoci pohybového ústrojí nemoci nervové.

Léčebná metoda:

Mimo slatinu se zde používají i jiné typy peloidů jako například upravené bahno a rašelina. Především se používají u bahenních a rašelinových zábalů při gynekologické léčbě, rašelinovo – jílových obkladů a slatinný zábal na lůžku.

5. Karlovy Vary

Indikace:

Onemocnění zažívacího ústrojí, poruchy látkové výměny, diabetes, dna, obezita, paradontóza, choroby pohybového ústrojí, nemoci jater, slinivky, žlučníku a žlučových cest, stavy po onkologických nemocích a stavy po onkologických nemocích.

Léčebná metoda:

Součástí různých druhů koupelí je i slatinná. Hlavním léčebným přírodním zdrojem jsou však minerální prameny.

6. Lázně Kunratice – Osečná

Indikace:

Artritida, Bechtěrevova nemoc, funkční poruchy páteře (blokády páteře), chronické ploténkové syndromy a stavy po operaci plotének, arttrosy, spondylosy, spondylarthrosy, porušené pohybové stereotypy, svalový rheumatismus, onemocnění svalů, šlach a povázek, a to zánětlivého, toxického i traumatického původu.

Léčebná metoda:

Sírnoželezité slatinové koupele a zábaly.

7. Mšené Lázně

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí včetně pooperačních stavů, nervové nemoci a onemocnění páteře.

Léčebná metoda:

Peloidní a slatinné zábaly.

8. Lázně Toušeň

Indikace:

Nemoci páteře, nemoci kloubů a měkkých části pohybového aparátu.

Léčebná metoda:

Slatinné koupele a zábaly. Lázně těží slatinu ze svých vlastních zdrojů Labiště u Čelákovic.

9. Lázně Bohdaneč

Indikace:

Léčba pohybového aparátu (artróza, stavy operacích), Bechtěrevova choroba a nervové nemoci.

Léčebná metoda:

Slatina je zde používaná ve formě zábalových van. Jedná se o ojedinělou proceduru v ČR. Jde o účinnější způsob léčby, jelikož dochází ke intenzivnějšímu kontaktu slatiny s nemocnými částmi těla.

10. Lázně Bělohrad

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí (bolesti kloubů, bolesti zad, pooperační stavy, revmatické choroby a Bechtěrevova nemoc).

Léčebná metoda:

Slatinná rašelina se používá ve formě procedur zábalů, koupelí a obkladů.

11. Lázně Velichovky

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí, především pak rehabilitace po operacích.

Léčebná metoda:

Křídová slatinná zemina – výjimečná svým složením (s obsahem uhličitanu vápenatého a železa). Nachází se pouze ve Velichovkách. Tato slatina se těží v lokalitě ležící blízko lázní. Slatinová zemina se používá ve formě zábalu, kde se léčebná hmota přikládá na postižená místa.

12. Priessnitzovy Lázně

Indikace:

Nemoci oběhového ústrojí, nemoci z poruch výměny látkové a žláz s vnitřní sekrecí, nemoci dýchacího ústrojí, duševní poruchy, nemoci kožní a nemoci gynekologické.

Léčebná metoda:

Slatina je zde jako doplňková procedura ve formě koupelí s rašelinovým extraktem a rašelinového zábalu. Hlavní léčebnou metodou je zde vodoléčba.

13. Karlova Studánka

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí, nemoci dýchacích cest a rekondiční pobyty pro pacienty onkologických onemocnění.

Léčebná metoda:

Rašelinové zábaly. Hlavním přírodním zdrojem jsou zde uhličité koupele.

14. Lázně ostrožská Nová Ves

Indikace:

Nemoci pohybového aparátu a kožní nemoci.

Léčebná metoda:

Používá se zde rašelina ve formě zábalů. Jde o doplňkovou proceduru. Hlavním léčebným zdrojem jsou sirné koupele.

15. Lázně Hodonín

Indikace:

Nemoci pohybového ústrojí a rehabilitace po operačních zákrocích.

Léčebná metoda:

Rašelinový zábal je zde pouze jako doplňková procedura. Přírodním léčivým zdrojem je zde jodobromová koupel.

Řešení lázeňství ve městě

On-line verze:

https://trebon.cityupgrade.cz

City Upgrade